W Genewie rozpoczęły się negocjacje między przedstawicielami ONZ i Rosji w sprawie umowy dotyczącej eksportu ukraińskiego zboża. Rosjanie rozmieścili dwa lotniskowce na Morzu Czarnym wyposażone w pociski Kalibr. Lotnictwo jest coraz aktywniejsze na Morzu Azowskim. "Zagrożenie atakiem rakietowym jest bardzo wysokie" - podaje Dowództwo Operacyjne "Południe". Żołnierze ukraińscy utrzymują swoje pozycje w Bachmucie, ale w bitwie o miasto obie strony ponoszą ogromne straty. "W okolicach Kreminnej i Biłohoriwki w obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy, trwa zmasowane rosyjskie natarcie; sytuacja jest trudna, lecz za 2-3 tygodnie, wraz z poprawą pogody, spodziewamy się ukraińskiej kontrofensywy" - oznajmił szef władz Ługańszczyzny Serhij Hajdaj. Poniedziałek to 383. dzień rosyjskiej inwazji w Ukrainie. Najważniejsze informacje z frontu znajdziecie w naszej relacji.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

22:05

W swoim wieczornym przemówieniu, Wołodymyr Zełenski przekazał, że przyszłość Ukrainy decyduje się w kluczowych bitwach na wschodzie kraju. 

Na wschodzie kraju jest bardzo ciężko i bardzo boleśnie (...) Biłohoriwka i Marinka, Awdijiwka i Bachmut, Wuhłedar i Kamianka - między innymi w tych miejscach decyduje się, jaka będzie nasza przyszłość, przyszłość wszystkich Ukraińców. Musimy zniszczyć siłę militarną wroga. I będziemy ją niszczyć - przekazał ukraiński prezydent wyrażając wdzięczność wobec swoich żołnierzy.

21:30

Według informacji podanych przez przedstawicieli włoskiego rządu, najemnicy z grupy Wagnera stoją za zwiększającą się falą migracyjną, która dociera do Europy z Afryki. Rzym wzywa partnerów z Sojuszu Północnoatlantyckiego na pomoc. Włochy, jako pierwszy kraj na trasie migracyjnej nie może być pozostawiony sam sobie - apeluje szef resortu obrony Włoch, Guido Crosetto. 

Włochy zanotowały na początku roku kilkukrotny wzrost liczby migrantów w stosunku do tego samego okresu w roku ubiegłym. Na zarzuty Rzymu odpowiedział już szef rosyjskiej grupy najemników Jewgienij Prigożyn, który wyśmiał słowa włoskiego ministra informując, że "kryzys migracyjny, to nie jest problem, którym się zajmuje".


20:20

Dziesięć ukraińskich załóg czołgowych ukończyło w Hiszpanii szkolenie na Leopardach 2 - informuje portal Ukraińska Prawda, powołując się na informacje hiszpańskiego ministerstwa obrony. Kurs odbył się po zadeklarowaniu w lutym przez władze Hiszpanii dostarczenia Ukrainie sześciu czołgów Leopard 2A4. Madryt rozważa obecnie zwiększenie liczby czołgów, które ma zamiar przekazać Kijowowi, do dziesięciu.

19:45

Kijów nie potwierdza, że dojdzie do rozmowy telefonicznej między Wołodymyrem Zełenskim, a przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Politycy mają rozmawiać o perspektywach negocjacji pokojowych. Informację podał dziś "Wall Street Journal". Xi Jinpjing wybiera się z wizytą do Rosji. Rozmowa z Zełenskim ma nastąpić po spotkaniu z Władimirem Putinem. 

Nielegalna inwazja Rosji na Ukrainę, używanie dostaw energii i żywności jako broni oraz nieodpowiedzialna retoryka nuklearna, w połączeniu z bardziej agresywną postawą Chin na Morzu Południowochińskim i w Cieśninie Tajwańskiej, grożą stworzeniem świata zdefiniowanego przez niebezpieczeństwo, nieporządek i podział - oraz porządku międzynarodowego bardziej sprzyjającego autorytaryzmowi - wskazuje z kolei premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak.

Brytyjczycy twierdzą, że priorytetem w dziedzinie bezpieczeństwa pozostaje rosyjska wojna w Ukrainie. Zwracają jednak uwagę na to, że potencjalny konflikt w strefie Indo-Pacyfiku sprokurowany przez Chiny, może mieć jeszcze tragiczniejsze skutki dla świata.

19:15

Pentagon zamierza w 2024 roku przeznaczyć mniejsze fundusze na zakup broni dla Ukrainy w ramach projektu budżetu. "Jeśli Ukraina wciąż będzie trwającym problemem w 2024 r., oczekujemy, że zajmiemy się tym w ramach dodatkowych funduszy" - oznajmił jeden z wysokich rangą przedstawicieli amerykańskiego resortu obrony.

Tymczasem trwa spór o umowę inicjatywy zbożowej. Rosja zgadza się na przedłużenie o 60 dni paktu umożliwiającego transport żywności przez Morze Czarne. Ukraina żąda przynajmniej 120 dni prolongaty powołując się na pierwotne zapisy umowy między Kijowem i Moskwą. Według przedstawicieli Ukrainy przedłużenie umowy tylko o 60 dni wymagałoby zmiany treści zapisów.

17:30

W ocenie ekspertów z amerykańskiego Instytutu Studiów Nad Wojną (ISW) rosną animozje między kierownictwem regularnej armii rosyjskiej a przywódcą grupy Wagnera Jewgienijem Prigożynem. ISW twierdzi, że działania dowódców armii Władimira Putina pogłębiają niepowodzenia Wagnerowców na froncie.

Konflikt pomiędzy ministerstwem obrony i finansującym Grupę Wagnera Jewgienijem Prigożynem najwyraźniej osiągnął apogeum na w trakcie bitwy pod Bachmutem - piszą analitycy ISW w swoim raporcie. 

Ministerstwo Obrony FR odciął grupie Wagnera możliwość rekrutacji więźniów i mocno ograniczył dostawy amunicji. Prigożyn od kilku tygodni skarżył się w mediach społecznościowych, że strategia wojskowych prowadzi do celowego wyniszczania sił najemników.

16:30

Władze obwodu chersońskiego podjęły decyzję o wydłużeniu godziny policyjnej. Pojawiły się informacje o grasującej w okolicy rosyjskiej grupy dywersyjnej. Dłuższa godzina policyjna ma umożliwić wzmożone poszukiwania przeciwnika i uniknięcie ofiar wśród ludności cywilnej. 

Wszyscy, którzy muszą dziś wyjechać poza granice obwodu, niech zrobią to niezwłocznie, a później dokładnie planują czas pobytu w mieście i obwodzie. Proszę odnieść się do tej sytuacji ze zrozumieniem i całą powagą. Zachowujemy spokój i pomagamy siłom obrony w niszczeniu rusni (rosyjskich wojsk) - oświadczył szef chersońskiej wojskowej administracji obwodowej Ołeksandr Prokudin.
Wyzwolony 11 listopada 2022 roku Chersoń był jedynym miastem obwodowym Ukrainy zajętym przez wojska Rosji w trakcie inwazji. Wschodnia część obwodu chersońskiego nadal pozostaje pod rosyjską okupacją.

Z obwodu charkowskiego dochodzą natomiast informacje o ujęciu rosyjskiego żołnierza, który ukrywał się w opuszczonych budynkach miejscowości Kupiańsk-Wuzłowy - informuje agencja Interfax-Ukraina. Pojmany, to żołnierz rosyjskiej 27. brygady strzelców zmotoryzowanych.

15:34

Niektóre miejscowości w obwodzie charkowskim zamieniono w ruinę. "Rosyjskie wojska zniszczyły tu 80 proc. domów. Nie ma ani jednego budynku, który nie zostałby zniszczony lub co najmniej uszkodzony odłamkami pocisków" - mówili dla Radia Swoboda mieszkańcy kilku wsi.

Działy się tutaj okropne rzeczy. Przesiedziałam sześć dni w piwnicy. Zniszczyli mi dom, spłonęła kuchnia - relacjonowała mieszkanka mieszkanka Hruszuwachy. W reportażu podkreślono, że mieszkańców zniszczonych miejscowości nie mają środków na wyremontowanie swoich domów i skazani będą na pomoc wolontariuszy.

14:16

Wołodymyr Zełenski przekazał, że w ciągu ostatnich kilku dni, Rosjanie stracili około 1100 żołnierzy pod Bachmutem. Wielu innych zostało rannych. Moskwa donosi z kolei, że zlikwidowano 220 wojskowych ukraińskich. Dowódca ukraińskich sił lądowych Ołeksandr Syrski informuje, że Wagnerowcy zapuszczając się coraz głębiej w infrastrukturę Bachmutu napotykają coraz silniejszy opór ze strony obrońców, co powoduje, że Rosjanie przestali czynić wyraźne postępy.

Międzynarodowy Trybunał Karny zamierza rozpocząć dwie sprawy przeciwko Rosji, która dopuściła się w Ukrainie zbrodni wojennych - donosi Reuters powołując się na "New York Times".

13:48

Grupa deputowanych do Dumy Państwowej na czele z przewodniczącym komisji obrony Andriejem Kartapołowem złożyła projekt ustawy podwyższającej wiek poborowy do służby wojskowej w armii rosyjskiej.

13:31

Rosja tworzy prawdziwą bombę migracyjną, by postawić Europę w trudnej sytuacji - stwierdził senator współrządzącej we Włoszech Ligi Massimiliano Romeo w wywiadzie dla dziennika "Libero".

Tak odniósł się do nasilającego się napływu migrantów na włoskie wybrzeża.

13:18

Trzy osoby zginęły, a siedem zostało rannych w wyniku rosyjskich ostrzałów miejscowości w obwodach mikołajowskim i sumskim, na południu i północy Ukrainy - powiadomili gubernator regionu mikołajowskiego Witalij Kim i szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak.

13:11

Xi Jinping po raz pierwszy od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę planuje odbyć rozmowę z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim - przekazał amerykański dziennik "The Wall Street Journal", powołując się na informacje osób zaznajomionych ze sprawą. Do rozmowy ma dojść prawdopodobnie po wizycie chińskiego przywódcy w Rosji.

12:58

Parlament Europejski jest podzielony co do tego, czy dostęp do pół miliarda euro ze specjalnego funduszu na wspólne zakupy uzbrojenia przez kraje członkowskie UE powinien być ograniczony tylko do przedsiębiorstw zbrojeniowych ze Wspólnoty - informuje brukselski portal Politico.

12:52

Ukraina nie może sama decydować o swoim losie, decydują o nim inni. Bez decyzji Stanów Zjednoczonych nie będzie pokoju - oświadczył minister obrony Węgier Kristóf Szalay-Bobrovniczky w wywiadzie opublikowanym przez portal Index.

Nasze stanowisko (w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę - przyp. red.) od samego początku było jasne: potrzebujemy natychmiastowego zawieszenia broni i rozpoczęcia negocjacji pokojowych - powiedział minister. W Europie jesteśmy niestety osamotnieni, wraz z Watykanem, w tym stanowisku - dodał.

12:44

Ołeksandr Macijewski, ukraiński żołnierz rozstrzelany przez Rosjan za słowa "Chwała Ukrainie", miał oprócz ukraińskiego także mołdawskie obywatelstwo - pisze portal Ukrainska Prawda. MSZ Mołdawii oświadczyło, że zabójstwo jeńca można uznać za zbrodnię wojenną.

12:38

"Dwóch zabitych i czterech rannych, w tym 7-letnie dziecko to bilans ostrzału cywilów we wsi Sołończaki w obwodzie mikołajowskim" - czytamy w komunikacie mikołajowskiej prokuratury.

Nad ranem Rosjanie przeprowadzili ostrzał artyleryjski.

12:16

"W ostatnich dniach rosyjskie wojska omyłkowo zrzuciły bombę lotniczą na okupowany Donieck, po czym Kreml próbował oskarżyć o ten czyn stronę ukraińską. Pocisk spadł na terenie zabudowanym i cudem nie eksplodował" - powiadomił portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, utworzony przez Siły Operacji Specjalnych armii Ukrainy.

12:05

W obwodzie sumskim Rosjanie ostrzelali wieś; zginął jeden cywil, a czterech zostało rannych.

11:45

Nie chcę narzekać i jeszcze raz dziękuję Niemcom za pomoc finansową i dostawy broni dla Ukrainy. Ale to prawda, że rząd niemiecki podejmuje swoje decyzje zdecydowanie zbyt wolno i za to płacimy najwyższą cenę, (płacimy) życiem naszych żołnierzy i życiem naszych obywateli - powiedział mer Kijowa Witalij Kliczko w wywiadzie dla portalu RND.

Zapytany, jakiej broni najbardziej potrzebuje Ukraina, odparł: Nie jestem ekspertem, ale nasze wojsko mówi, że potrzebujemy więcej systemów obronnych, potrzebujemy więcej amunicji artyleryjskiej, potrzebujemy czołgów, potrzebujemy samolotów.

11:36

W okolicach Kreminnej i Biłohoriwki w obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy, trwa zmasowane rosyjskie natarcie; sytuacja jest trudna, lecz za 2-3 tygodnie, wraz z poprawą pogody, spodziewamy się ukraińskiej kontrofensywy - oznajmił szef władz Ługańszczyzny Serhij Hajdaj.

Gubernator powiadomił na antenie ukraińskiej telewizji, że niedawno wrócił z linii frontu i przekazywane przez niego doniesienia są oparte na własnych obserwacjach. Nagranie z wypowiedzią Hajdaja ukazało się też na profilu urzędnika na Facebooku.

11:33

W Genewie właśnie rozpoczęły się negocjacje między urzędnikami ONZ a rosyjskim wiceministrem spraw zagranicznych Siergiejem Wierszyninem ws. przedłużenia umowy na eksport ukraińskiego zboża. 

Obecna umowa obowiązuje do 18 marca.

11:05

"Wzmaga się aktywność nieprzyjacielskiego lotnictwa taktycznego na kierunku wschodnim i nad wodami Morza Azowskiego" - podaje na Facebooku Dowództwo Operacyjne "Południe". 

Wojskowi przekazali też, że na Morzu Czarnym Rosjanie rozmieścili dwa lotniskowce rakietowe wyposażone w maksymalnie 16 pocisków Kalibr. "Zagrożenie atakiem rakietowym jest bardzo wysokie" - zaznaczono.

10:30

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki podczas otwarcia posiedzenia sejmowej podkomisji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO nt. odbudowy Ukrainy podkreślił, że Sojusz Północnoatlantyckiego stoi obecnie przed trudnym wyzwaniem odnośnie przebiegu wojny na Ukrainie.

Jak zauważył, możliwe są dwa scenariusze. Jednym z nich jest przesilenie, w wyniku którego Rosjanie "na przykład przełamią ukraińską obronę i pójdą w głąb Ukrainy". Trzeba będzie wtedy podejmować decyzje trudne, ale rozszerzanie granicy między NATO a Rosją, gdyby upadła Ukraina, byłoby myślę na tyle niebezpieczne, że trzeba by na to jakoś specjalnie zareagować - powiedział.

Drugi, lepszy wariant, jak mówił Terlecki, przewiduje pokonanie Rosjan przez Ukraińców wiosną, bądź latem tego roku, co spowoduje jednak, że przed Sojuszem stanie nie problem wzmacniania militarnego Ukrainy, a odbudowy tego zniszczonego kraju.

10:20

Policja z obwodu donieckiego podaje, że w ciągu ostatniej doby ten region był atakowany przez Rosjan 34 razy. W 11 miejscach odnotowano zniszczenia - są ranni, uszkodzono 31 budynków.

10:01

Premier Gruzji Irakli Garibaszwili oskarżył prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który wsparł antyrządowe protesty w tym państwie, o ingerowanie w wewnętrzne sprawy swojego kraju. Parlament w Tibilisi ostatecznie odrzucił ustawę, przeciw której protestowano i która zdaniem krytyków powielała rosyjskie wzorce.

Kiedy ktoś, kto toczy wojnę, odpowiada na destrukcyjne akcje kilku tysięcy osób tutaj, w Gruzji, jest to bezpośredni dowód na to, że taka osoba jest zamieszana, zmotywowana, by coś stało się i tutaj, by coś zmienić - powiedział Garibaszwili w niedzielę na antenie gruzińskiej telewizji IMEDI.

Wyszli jacyś "nieznani ludzie (...) ukraińscy politycy (...) brudni nieudacznicy, mówiąc, że potrzebne są zmiany, przewrót, co jest bezpośrednią interwencją" w sprawy kraju - mówił dalej premier Gruzji.

Zaznaczył, że życzy Ukrainie zakończenia wojny i pokoju, ale wezwał też władze tego kraju, by "najpierw zajęły się sobą i swoim państwem".

09:45

W zniszczonym i okupowanym przez rosyjskie wojska Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, odnotowywane są kolejne przypadki wyrzucania ludzkich szczątków do odpadów budowlanych podczas rozbiórki zrujnowanych bloków mieszkalnych - oznajmił w poniedziałek Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec Kijowa mera miasta.

Tym razem chodzi o dwa budynki przy Prospekcie (Alei) Pokoju, gdzie pod gruzami zginęło ponad 200 osób. Jeszcze w maju 2022 roku wstrzymano tam ekshumację, ponieważ mieszkańcy Mariupola odmówili wykonywania tych prac za przysłowiowe 30 srebrników. Nie mamy dokładnych informacji, czy przed rozbiórką udało się wydobyć z tych ruin wszystkie szczątki, ale biorąc pod uwagę inne podobne przypadki w mieście, wydaje się prawdopodobne, że większość ciał trafiła na wysypisko śmieci - napisał samorządowiec na Telegramie 

09:34

W obwodzie chersońskim członkowie partyzantki Atesh wysadzili w powietrze tory kolejowe używane Rosjan - podaje Ukrinform.

09:17

Przywódca Chin Xi Jinping planuje przyjechać do Rosji w przyszłym tygodniu - podaje Reuters powołując się na źródła. Xi ma się spotkać w Moskwie z Władimirem Putinem.

08:56

Rosyjscy okupanci wywożą z Ukrainy specjalistyczny sprzęt i nadal przywożą tu swoich więźniów, w tym kobiety, które mają uzupełnić braki w szeregach ich armii - poinformował w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Rosyjscy najeźdźcy kontynuują grabież tymczasowo zajętych terytoriów. Niedawno w Enerhodarze okupanci zaczęli wywozić sprzęt szkoleniowy, służący do podwyższania kwalifikacji personelu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej" - ogłoszono w codziennym raporcie frontowym.

08:51

Kierownictwo rosyjskiego resortu obrony wykorzystuje i pogłębia frontowe niepowodzenia najemniczej Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna po to, by osłabić swojego rywala. Ten prawdopodobnie nie zdoła już odzyskać przychylności Władimira Putina - ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

08:09

Dziecko zostało ranne w wyniku detonacji ładunku wybuchowego w obwodzie mikołajowskim - poinformował szef policji obwodu mikołajowskiego, podaje Ukrinform.

08:02

Bachmut jest całkowicie zniszczony. Pokazują to najnowsze zdjęcia opublikowane przez portal Nexta.

07:58

Jeśli najemnicza Grupy Wagnera nadal nie będzie mogła rekrutować do swoich oddziałów rosyjskich więźniów, prawdopodobnie zostanie zmuszona do zmniejszenia skali lub intensywności zaangażowania na Ukrainie - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak podano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, w ostatnich tygodniach właściciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn zapewne stracił możliwość rekrutacji w rosyjskich więzieniach z powodu trwających sporów z kierownictwem ministerstwa obrony i wobec tego najprawdopodobniej skierował działania rekrutacyjne w stronę wolnych obywateli.

07:55

W ciągu ostatniej doby siedmiu cywilów zostało rannych w wyniku rosyjskiej agresji w obwodzie donieckim - podaje szef Donieckiej Obwodowej Administracji Wojskowej Pawło Kyryłenko.

07:35

Prohibicja w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy zostanie zniesiona na miesiąc od najbliższej środy - poinformował w niedzielę Ołeksandr Prokudin, szef obwodowej administracji wojskowej.

W sklepach, restauracjach i hurtowaniach można będzie kupować alkohol od 15 marca w godzinach 10.00-15.00. Nadal zakazana będzie sprzedaż alkoholu wojskowym i funkcjonariuszom organów ścigania.

Władze mają nadzieję, że zawieszenie prohibicji pomoże w odbudowie gospodarki regionu.

07:16

Sytuacja wokół Bachmutu jest trudna, ale siły ukraińskie odpierają ataki Rosjan, którzy próbują zdobyć miasto - stwierdził ukraiński generał Ołeksandr Syrski we wpisie na Telegramie.

Syrski dodał, że wagnerowcy atakują z kilku kierunków. "Próbują przebić się przez naszą obronę i posunąć do centralnej części miasta" - dodał.

06:59

Brytyjskie ministerstwo obrony otrzyma w ciągu najbliższych dwóch lat dodatkowe 5 mld funtów, a celem w dłuższym okresie jest zwiększenie wydatków na obronność do 2,5 proc. PKB - ogłosił w niedzielę wieczorem brytyjski rząd.

Informację tę przekazano zapowiadając publikację w poniedziałek zaktualizowanej wersji zintegrowanego przeglądu polityki zagranicznej, obronnej i bezpieczeństwa. 

Aktualizację opublikowanego w marcu 2021 r. dokumentu, który był efektem najobszerniejszego od czasów zakończenia zimnej wojny przeglądu celów i wyzwań stojących przed Wielką Brytanią w polityce zagranicznej, wymusiła wojna na Ukrainie. 

06:35

W ciągu doby ukraińskie siły odparły 102 rosyjskie na taki na południowo-wschodnią część kraju - twierdzi ukraińskie wojsko.

"Pomimo znacznych straty nieprzyjaciel kontynuuje działania ofensywne na kierunkach: Łyman, Bachmut, Awdijiwka, Marjinka, Szachtarsk" - przekazało wojsko.

W aktualizacji na Facebooku przekazano, że Rosjanie przeprowadzili masowe ostrzały na rejony, gdzie mieszkają cywile w Słowiańsku. To miasto może być kolejnym celem, jeśli Rosjanom uda się zdobyć Bachmut.  

06:20

Rosjanie zestrzelili cztery pociski nad Biełgorodem. "W tej chwili wiadomo, że jedna osoba została ranna" - stwierdził gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow na Telegramie.

Gładkow nie komentował, kto wystrzelił pociski, ale w przeszłości o podobne czyny obwiniał Ukraińców.

Biełgorod graniczy z obwodem charkowskim Ukrainy.

06:12

Turecki minister obrony Hulusi Akar wierzy, że przed 18 marca uda się przedłużyć umowę dotyczącą eksportu ukraińskiego zboża. 

06:00

Straty rosyjskie pod Bachmutem sięgnęły w ciągu doby 239 zabitych i blisko 300 rannych - poinformował w niedzielę rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty. Podkreślił, że Bachmut nadal stanowi "epicentrum działań bojowych".

"W ciągu doby na całym bachmuckim odcinku frontu doszło do 161 ostrzałów i 39 starć bojowych", Rosjanie stracili w nich 239 wojskowych - poinformował Czerewaty, cytowany przez agencję UNIAN. Jak dodał, 293 Rosjan zostało rannych.