Sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas wizyty w stolicy Mołdawii Kiszyniowie, jak informuje agencja Reutera, wypowiedział się na temat możliwości wysłania polskich myśliwców na Ukrainę. "USA rozważają wysłanie samolotów do Polski, jeżeli Warszawa zdecyduje się przekazać myśliwce Ukrainie" – miał przekazać dyplomata.

O możliwości przekazania przez Polskę myśliwców Ukrainie pisały już wcześniej amerykańskie media. Według dziennika "The Wall Street Journal", który powoływał się na informacje od amerykańskich władz, nasz kraj ma przekazać ukraińskiej armii swoje wyprodukowane w Rosji myśliwce - Mig-29 i Su-25. Od Amerykanów mielibyśmy dostać natomiast kolejne myśliwce F-16. Kancelaria premiera zdementowała jednak te doniesienia.

"Polska nie wyśle swoich myśliwców na Ukrainę, jak też nie zezwoli na korzystanie z jej lotnisk. Znacząco pomagamy w innych obszarach" - poinformowano w mediach społecznościowych.

"Politico" pisze z kolei, że Stany Zjednoczone nadal prowadzą rozmowy z Polską w sprawie ewentualnego uzupełnienia polskiej floty myśliwców o samoloty F-16, jeśli Warszawa zdecyduje się przekazać Ukrainie swoje używane MiG-29.

Pracujemy nad tą kwestią z Polakami i konsultujemy się z pozostałymi sojusznikami z NATO — powiedział portalowi rzecznik Białego Domu.

Pracujemy nad tym, jak uzupełnić zasoby (polskiej armii - przyp. red.), gdyby zdecydowała się ona na przekazanie samolotów na Ukrainę - dodał.

Blinken komentuje

Dziś głos w tej sprawie zabrał sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Aktywnie przyglądamy się teraz sprawie samolotów, które Polska może dostarczyć na Ukrainę i badamy, jak możemy uzupełnić zapasy, jeżeli Polska zdecyduje się dostarczyć te samoloty - powiedział na konferencji prasowej podczas wizyty w stolicy Mołdawii Kiszyniowie amerykański polityk.

Nie mogę teraz podać dokładnych terminów, ale mogę powiedzieć, że bardzo, bardzo żywo przyglądamy się tej sprawie - dodał.

Müller: Trwa dyskusja

Podczas konferencji prasowej w kancelarii premiera do słów Blinkena odniósł się rzecznik rządu Piotr Müller. Co do kwestii przekazania samolotów mogę jedynie powtórzyć, że na ten moment żadne decyzje w tym zakresie nie zapadły - powiedział rzecznik rządu.

Trwa w tej chwili dyskusja, co do zakresu działań Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale to jest dyskusja, która nadal się toczy, żadne decyzje w tym zakresie nie zapadły - podkreślił Müller.

Dodał, że pojawią się informacje dotyczące kwestii polskich lotnisk. To też chciałbym podkreślić, że nie jest prawdziwa informacja, że z terenu Polski startują samoloty w celach bojowych na teren Ukrainy. To też chciałbym wyraźnie zdementować - podkreślił rzecznik rządu.

Duda zapewnia: Artykuł 5. cały czas obowiązuje. Stany Zjednoczone o tym pamiętają

Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla miejskiej platformy Play Kraków News, powołując się na piątkową rozmowę z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem zapewnił, że ze strony amerykańskiego partnera otrzymał deklarację, iż "artykuł piąty cały czas obowiązuje i Stany Zjednoczone o tym pamiętają".

Według Dudy, prezydent Biden podczas rozmowy mówił do niego: "gwarantujemy bezpieczeństwo, jesteście częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego, jesteście naszym strategicznym partnerem, działamy razem".