Niedziela 20 marca 2022 to 25. dzień rosyjskiej inwazji w Ukrainie. Rosjanie zbombardowali szkołę w Mariupolu, w której schroniło się 400 osób. Fatalna sytuacja ma miejsce również w Czernihowie. Wołodymyr Zełenski przemawiał dziś do izraelskich parlamentarzystów. Zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje.

Rosyjscy okupanci świadomie wprowadzają surowy reżim administracyjno-policyjny, stwarzając warunki dla kryzysu humanitarnego na zajętych terenach - ocenił w niedzielę rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Rosjanie celowo pogarszają sytuację mieszkańców

Sztab poinformował, że w ciągu minionej doby z miasta Apostołowo w obwodzie dniepropietrowskim wyruszyło do obwodu chersońskiego 14 ciężarówek z artykułami żywnościowymi i podstawowymi lekami, ale rosyjscy okupanci nie przepuścili tego konwoju, nie podając przyczyn.

W ten sposób próbują zmusić do kolaboracji miejscową ludność. Przy tym agresorzy rozpowszechniają ulotki z propozycjami współpracy z okupacyjną administracją. Obiecują skasowanie długów kredytowych, a miejscowym przedsiębiorcom preferencje - napisał sztab.

Ukraiński Mariupol został w ogromnym stopniu zniszczony przez Rosjan. Rada miejska informuje, że część mieszkańców lewobrzeżnej dzielnicy miasta jest przymusowo wywożona na tereny Rosji bądź obszary kontrolowane przez separatystów w Donbasie, a ludziom tym zabierane są ukraińskie paszporty.

Kolejne ostrzały, kolejne ofiary

Przykładów na działania wojsk rosyjskich wobec ludności cywilnej jest wiele. W obwodzie ługańskim nie ma miejscowości, która by nie ucierpiała z powodu rosyjskich ataków. Zabito 66 osób - poinformował szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj na Facebooku. 56 osób zginęło wskutek ostrzelania z czołgu domu opieki senioralnej w Kreminnej.

Hajdaj napisał, że do ataku na dom starców w Kreminnej w obwodzie ługańskim doszło 11 marca, ale do tej pory nie można się dostać do miejsca tragedii.

Cytat

Po prostu podjechał czołg, postawili go naprzeciwko budynku i zaczęli strzelać. Ci, którzy tam dożywali swych dni - 56 osób - zginęli na miejscu. Tych, którzy przeżyli - a jest ich 15 osób - okupanci uprowadzili i wywieźli na terytorium okupowane do Swatowa, do obwodowego ośrodka opieki geriatrycznej
- poinformował Hajdaj.

Z kolei w Czernihowie, leżącym na północy Ukrainy, panuje stan całkowitej katastrofy humanitarnej: nie ma wciąż korytarza humanitarnego, wojska rosyjskie ostrzelały szpital - poinformował w niedzielę w ukraińskiej telewizji mer miasta Władysław Atroszenko.

Zbombardowana została również szkoła artystyczna w Mariupolu, w której schroniło się około 400 mieszkańców, została zbombardowana - poinformowały w niedzielę władze miasta na Telegramie.

Jednym z miasta, które najbardziej ucierpiały w wyniku rosyjskiej inwazji jest Charków. Rosjanie każdego dnia atakują tam osiedla mieszkalne, do tej pory zniszczono niemal 600 wielopiętrowych budynków, w których mieszkały tysiące rodzin - poinformowała w niedzielę ukraińska policja.

Rozp... wszystkich jak leci - to prawdopodobnie słowa rosyjskiego żołnierza, którego rozmowę telefoniczną opublikował Anton Heraszczenko z ukraińskiego MSW. Żołnierz mówi o zabijaniu cywilów.

Putin chce zabić Zełenskiego

Kolejni najemnicy związani z prywatną firmą wojskową, tak zwaną "grupą Wagnera", przybyli na Ukrainę, by zamordować najważniejsze osoby w państwie - podał ukraiński wywiad. Prezydent Rosji Władimir Putin osobiście zlecił kolejną próbę zabicia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - poinformowano.

Wszystkie poprzednie próby zamordowania (głowy państwa) zakończyły się niepowodzeniem i eliminacją terrorystów - przekazały ukraińskie służby.

Na liście celów wagnerowców znaleźli się także premier Ukrainy Denys Szmyhal i szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

Według brytyjskiego dziennika "The Times", Zełenski był brany na cel przez najemników już trzykrotnie.

Ukraina nadal chce jednak rozmawiać z Rosją. Piąta runda negocjacji pomiędzy Ukrainą i Rosją ma odbyć się w poniedziałek, 21 marca - poinformował portal Ukrainska Prawda. Rozmowy mają być prowadzone za pośrednictwem połączenia wideo.

Zełenski w Knesecie

Mediować można między państwami, a nie między dobrem a złem. Izrael musi dokonać wyboru, czy popiera Ukrainę czy Rosję - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo skierowanym do członków izraelskiego parlamentu, Knesetu.

Rosjanie posługują się terminologią partii nazistowskiej, chcą wszystko zniszczyć. Naziści nazwali to "ostatecznym rozwiązaniem kwestii żydowskiej". Teraz na Kremlu otwarcie mówią o ostatecznym rozwiązaniu kwestii ukraińskiej - powiedział Zełenski.

W swoim krótkim, lecz jak zauważyło wielu komentatorów, dosadnym przemówienium ukraiński przywódca starał się przekonać izraelskich parlamentarzystów do udzielenia zdecydowanego i popartego czynami wsparcia Ukrainy.

Co dalej z Putinem? Co dalej z wojną?

Władimir Putin zmaga się z chorobą Parkinsona i zostanie odsunięty od władzy do lipca przez grupę współpracowników. Tak twierdzi renomowany francuski specjalista od zakulisowej walki o władzę w Rosji - historyk, politolog i publicysta Alexandre Adler, który zna osobiście niektóre osoby z otoczenia Putina. Rozmawiał z nim paryski korespondent RMF FM Marek Gładysz.

Czeczeńscy bojownicy, tzw. kadyrowcy walczyli po stronie Rosji na Ukrainie niemal od pierwszego dnia inwazji - podało w sobotę Radio Swoboda. Jak informuje radio, 13 marca zostali ostatecznie wycofani na Białoruś, skąd powrócili do Czeczenii. Według kontrwywiadu służb bezpieczeństwa Ukrainy zginęło setki bojowników, dlatego została podjęta decyzja o wycofaniu.

Ukraiński wywiad twierdzi, że Rosja zamierza wysłać na front nieletnich. Według służb, rozporządzenie w tej sprawie podpisał już rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu.

Chiny wciąż oficjalnie nie potępiły rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W niedzielę brytyjski premier Boris Johnson wezwał chińskie władze, by porzuciły neutralne stanowisko i potępiły rosyjską napaść. Wyraził przy tym przekonanie, że w Pekinie zaczynają rosnąć wątpliwości co do dalszej neutralnej pozycji.