Rosyjska armia główne wysiłki koncentruje na ofensywie w rejonie ukraińskiego Bachmutu i Marinki - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Jak zapewnił sztab, siły rosyjskie nie przestają szturmować Bachmutu, ale ukraińscy obrońcy dzielnie utrzymują się w mieście. Xi Jinping nie poparł wymyślonego przez Władimira Putina geopolitycznego konfliktu z Zachodem - ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Sobota jest 402. dniem wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Wydarzenia zza wschodniej granicy zebraliśmy w naszej relacji z 01.04.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

Ta relacja zakończyła się - aktualne informacje dotyczące wywołanej przez Rosję wojny w Ukrainie znajdziecie TUTAJ.

22:13

Sąd w Kijowie nałożył na przełożonego Ławry Peczerskiej, metropolitę Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego Pawła, dwa miesiące całodobowego aresztu domowego. Poinformował o tym serwis Hromadske.

21:20

Kyiv Independent cytuje szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Andrija Jermaka: Rosyjski atak na Awdijiwkę, uszkodzona cywilna infrastruktura - to efekt uderzenia dwóch rosyjskich rakiet.

20:47

Pod Bachmutem Ukraińcy zniszczyli rosyjski skład amunicji. Siły lądowe opublikowały w mediach społecznościowych nagranie. Wokół miasta i na jego terenie cały czas toczą się krwawe walki.

20:27

Ministerstwo ochrony zdrowia Ukrainy poinformowało, że od początku rosyjskiej inwazji specjalnym pociągiem medycznym prowadzonym przez resort i organizację Lekarze bez Granic przewieziono ponad 3 tys. rannych.

Początkowo specjalny pociąg medyczny, uruchomiony w marcu 2022 roku, miał cztery wagony - w jednym był oddział intensywnej terapii, a w pozostałych inne szpitalne oddziały. Obecnie pociąg ma osiem wagonów i pracują w nich pochodzący z różnych krajów anestezjolodzy, kardiolodzy, pielęgniarki intensywnej terapii oraz tłumacze.

Christopher Stokes, główny koordynator ds. sytuacji kryzysowych Lekarzy bez Granic, powiedział, że istnieje "bardzo silny związek emocjonalny" między pacjentami a personelem pociągu - poinformowała organizacja na Facebooku.

W tym samym poście komendant pociągu Ihor Komarow podkreślił, że "czasami między ostrzałami jest niewielka przerwa. Musimy szybko przewieźć pacjentów w bezpieczne miejsce. Pamiętamy przede wszystkim o dzieciach z amputacjami i ciężkimi obrażeniami".

Stokes dodał, że pociąg był też wykorzystywany do ewakuacji cywilów z terenów działań wojennych.

19:59

Rosja w sobotę objęła przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. "To policzek wymierzony społeczności międzynarodowej" - oświadczył minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

19:22

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił jako "absurdalną i destruktywną" wiadomość o tym, że Rosja obejmuje tego dnia przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Jak przypomniał na udostępnionym w mediach społecznościowych nagraniu, w piątek rosyjska armia zabiła kolejne ukraińskie dziecko, 5-miesięcznego chłopca o imieniu Danyło z Awdijiwki. Jego rodzice zostali ranni.

To jeden z setek rosyjskich ostrzałów artyleryjskich, które państwo-terrorysta prowadzi każdego dnia. I przy tym Rosja przewodniczy w Radzie Bezpieczeństwa ONZ - zauważył Zełenski. Trudno jest wyobrazić sobie coś takiego, co bardziej udowadniałoby pełne bankructwo takich instytucji - dodał.

Według prezydenta "nie ma takiej formy terroru, jaka jeszcze nie zostałaby zastosowana przez Rosję; i nie będzie takiej przyczyny, która powstrzyma reformę globalnych organizacji, w tym RB ONZ".

18:41

Informację o zmasowanym ataku Rosjan na ukraiński Bachmut i Marinkę podał również Kyiv Independent.

18:08

Rosyjska armia główne wysiłki koncentruje na działaniach ofensywnych na odcinku łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim na wschodzie kraju - czytamy w komunikacie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Jak podano, ukraińscy żołnierze odparli ponad 50 rosyjskich ataków.

Siły rosyjskie nie przestają szturmować Bachmutu, ale ukraińscy obrońcy dzielnie utrzymują się w mieście - zapewnił sztab.

Nie osiągając pożądanych skutków na polu walki, rosyjskie wojsko atakuje cywilów - podkreślono. W sobotę siły przeciwnika zaatakowały rakietami miasto Drużkiwka w obwodzie donieckim i inne miejscowości w kraju. W wyniku ataków są ranni.

17:38

Serhij Rewa, kierownik oddziału DSNS ds. organizacji prac saperskich, przekazał, że w zeszłym roku w obwodach kijowskim, sumskim i czernihowskim saperzy rozminowali ok. 50 tys. hektarów ziem, co pozwoliło na przeprowadzenie zasiewów i zbiorów.

W tym roku kontynuujemy pracę z rozminowywania użytków rolnych, określiliśmy ok. 470 tys. ha, które musimy rozminować na terytorium dziewięciu obwodów - powiedział Rewa, cytowany przez portal Suspilne. Pilnego rozminowania wymaga 174 tys. hektarów.

Jak informował pod koniec 2022 roku premier Denys Szmyhal, mimo trwającej inwazji rosyjskiej Ukraina zebrała 60 mln ton zboża i zapewniła sobie żywność na 2023 rok. Dzięki "inicjatywie zbożowej" wyeksportowano 15 mln ton produktów rolnych, z czego ponad 10 mln ton przez porty Ukrainy nad Dunajem.

Według danych z 2019 roku ziemie uprawne stanowiły prawie 47 proc. terytorium Ukrainy, najbardziej wykorzystywane rolniczo były tereny centralnych, wschodnich i południowych regionów kraju.

17:10

Nexta: W Kijowie trwa protest przeciwko Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu Patriarchatu Moskiewskiego.

16:41

Jak podał na Twitterze Kyiv Independent, w wyniku rosyjskiego ostrzału obwodu chersońskiego zginęła jedna osoba, również jedna została ranna.

16:09

Rosyjskie przewodnictwo w RB ONZ to policzek wymierzony społeczności międzynarodowej. Apeluję do obecnych członków RB ONZ o udaremnienie wszelkich rosyjskich prób nadużycia swojego przewodnictwa - oświadczył na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

Przypomniał, że według MSZ Ukrainy rosyjska obecność w RB ONZ i w ogóle w ONZ jest niezgodna z prawem.

15:27

Kyiv Independent opublikował na Twitterze najnowsze zestawienie dotyczące rosyjskich strat w inwazji na Ukrainę:

15:11

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że odbył godzinną rozmowę telefoniczną ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem. Ukraińskie media zauważają, że rozmowę przeprowadzono przed wizytą francuskiego przywódcy w Chinach.

W godzinnej rozmowie z Emmanuelem Macronem przedmiotowo i skutecznie omówiliśmy współpracę obronną Ukrainy i Francji. Szczegółowo poinformowałem (go) o sytuacji na froncie. Skupiliśmy się na dalszych krokach na drodze ku realizacji Formuły Pokojowej. Skoordynowaliśmy działania w kontekście najbliższych wydarzeń międzynarodowych - napisał Zełenski w mediach społecznościowych.

Jak poinformował w piątek Pałac Elizejski, Macron, który w przyszłym tygodniu uda się do Pekinu, ma zamiar ostrzec chińskiego przywódcę Xi Jinpinga, by "nie podejmował fatalnej decyzji" o militarnym wsparciu Rosji w jej wojnie przeciwko Ukrainie. Wizyta Macrona w Pekinie potrwa od środy do piątku.

14:56

Ukraińska prokuratura żąda nałożenia na przełożonego Ławry Peczerskiej, metropolitę Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego Pawła całodobowego aresztu domowego - informuje portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła w organach ścigania.

14:42

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekrety nakładające sankcje na kilkaset rosyjskich osób fizycznych i prawnych. Na liście sankcyjnej jest też kilku Ukraińców. Restrykcje objęły m.in. byłego szefa zakładów Motor Sicz Wiaczesława Bohusłajewa.

13:37

Władimir Putin nie rozmieści na Białorusi broni jądrowej, bo nie pozwolą na to Chiny - uważa Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

"Żadnego rozmieszczenia broni jądrowej na terytorium Białorusi nie będzie i nie może być, dopóki Chiny nie pozwolą Putinowi na rozmieszczenie tam broni jądrowej. Czy Chiny pozwolą Putinowi rozmieszczać broń jądrową na terytorium Białorusi? Jestem bardziej niż pewny, że nie" - powiedział Daniłow, cytowany przez portal Suspilne.

Jak ocenił, broń jądrowa na Białorusi nie jest potrzebna ani Chinom, ani Rosji. Wypowiedzi Putina na ten temat określił jako szantaż mający na celu skłonienie USA do jak najszybszego podjęcia negocjacji, by zakończyć wojnę na warunkach rosyjskich.

13:28

Minister obrony Niemiec Boris Pistorius nie spodziewa się, że braki w wyposażeniu Bundeswehry zostaną w najbliższym czasie uzupełnione. "Wszyscy wiemy, że istniejących luk nie da się w pełni zlikwidować do 2030 roku" - powiedział gazecie "Welt am Sonntag".

"Bundeswehra ma do spełnienia trzy zadania: obrona narodowa i sojusznicza, a także międzynarodowe operacje kryzysowe. Do tego potrzebuje zdolności, wspartych materiałami i personelem" - podkreślił Pistorius w wywiadzie. "Wszyscy wiemy, że istniejących luk nie da się całkowicie zlikwidować do 2030 roku. Dlatego musimy ustalić priorytety" - dodał minister.

Jednym z tych priorytetów jest ochrona wschodniej flanki NATO. "Dla nas oznacza to zbudowanie w pełni wyposażonej dywizji do 2025 roku i wniesienie odpowiedniego wkładu do sił reagowania NATO" - wyjaśnił Pistorius.

13:05

Międzynarodowy Komitet Olimpijski skrytykował decyzję władz Ukrainy o niedopuszczeniu ukraińskich sportowców do udziału w kwalifikacjach do igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku, jeśli będą musieli rywalizować z Rosjanami.

13:04

Przywódca Chin Xi Jinping nie poparł wymyślonego przez Władimira Putina geopolitycznego konfliktu z Zachodem - ocenia w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

W piątek Putin zatwierdził nową koncepcję rosyjskiej polityki zagranicznej, która ma najprawdopodobniej sprzyjać propagowaniu utworzenia potencjalnej antyzachodniej koalicji - pisze ISW. W dokumencie zaaprobowanym przez rosyjskiego przywódcę Zachód przedstawiony jest jako antyrosyjska i destabilizująca siła w dużo większym stopniu niż w poprzedniej koncepcji polityki zagranicznej z 2016 roku.

Według ISW Putin chciał wykorzystać spotkania z przywódcą Chin Xi Jinpingiem 20-22 marca, by próbować zjednoczyć resztę świata przeciwko Zachodowi, a nowy dokument najprawdopodobniej ma wspomóc formowanie antyzachodniego bloku.

W ocenie analityków propozycja Putina dotycząca utworzenia antyzachodniego bloku nie została odebrana pozytywnie podczas wizyty chińskiego przywódcy w Moskwie, "Xi odmówił poparcia wymyślonego przez Putina geopolitycznego konfliktu z Zachodem" - czytamy.

Kreml najpewniej opublikował nowe wytyczne polityki zagranicznej w przeddzień objęcia przez Rosję przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, by stworzyć tło informacyjne do dalszych prób formowania antyzachodniej koalicji na forum ONZ - uważa ISW. Ośrodek zaznacza, że Rosja może wykorzystać swoje przewodnictwo w RB ONZ jako metodę projekcji siły.

11:00

Premier Mateusz Morawiecki w zakładach Rosomak w Siemianowicach Śląskich: Przywożę zamówienie, które dostałem od premiera Ukrainy na 100 Rosomaków, które będą tutaj produkowane.

09:57

Osobiste dowodzenie działaniami na Ukrainie przez szefa rosyjskiego sztabu generalnego, generała Walerija Gierasimowa, nie poprawiło sytuacji Rosji, której wojska osiągnęły marginalne korzyści kosztem dziesiątek tysięcy ofiar - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak przypomniano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, 11 stycznia 2023 roku generał Gierasimow objął osobiste dowództwo "specjalnej operacji wojskowej", a okres jego dowodzenia charakteryzuje się dążeniem do rozpoczęcia generalnej ofensywy zimowej mającej na celu rozszerzenie rosyjskiej kontroli nad całym regionem Donbasu.

"Po 80 dniach coraz wyraźniej widać, że projekt ten zakończył się niepowodzeniem. Na kilku osiach frontu donbaskiego siły rosyjskie osiągnęły jedynie marginalne korzyści kosztem dziesiątek tysięcy ofiar, w dużej mierze trwoniąc tymczasową przewagę kadrową uzyskaną w wyniku jesiennej 'częściowej mobilizacji'. Istnieje realna możliwość, że po dziesięciu latach pełnienia funkcji szefa sztabu generalnego Gierasimow przekracza granice tego, jak dalece rosyjskie przywództwo będzie tolerowało niepowodzenia" - napisano. 

09:52

Kongres USA zgodził się na zakup przez Polskę 800 rakiet Hellfire, w które zostaną wyposażone polskie śmigłowce wsparcia AW149 oraz docelowo apache. Przystępujemy do negocjacji cenowych - przekazał w sobotę na Twitterze wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak.

Do końca 2023 r. do 25 Brygady Kawalerii Powietrznej trafią pierwsze śmigłowce AW149, produkowane w PZL Świdnik. Uzbrojone m.in. w pociski Hellfire będą transportować żołnierzy i wspierać ich z powietrza, posłużą także do operacji ewakuacyjnych i poszukiwawczych.

09:22

Przełożony Ławry Peczerskiej, metropolita Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego Paweł został powiadomiony o statusie podejrzanego - powiadomił portal Ukraińska Prawda. Według mediów chodzi o dwa artykuły kodeksu karnego - wzniecanie nienawiści na tle religijnym oraz usprawiedliwianie rosyjskiej agresji.

Ukraińska Prawda, powołując się na duchownego, poinformowała, że w jego miejscu zamieszkania odbywa się rewizja Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Wcześniej duchowny odmówił wpuszczenia komisji inwentaryzacyjnej ministerstwa kultury do Ławry Peczerskiej.

08:06

W ciągu doby w obwodzie chersońskim trzy osoby zginęły w wyniku ostrzałów przez wrogą armię celów cywilnych - powiadomiły rano władze regionu. "W wyniku ostrzałów trzy osoby zginęły, dwie zostały ranne" - powiedział Ołeksanr Prokudin, szef władz obwodowych.

Jak dodał, Rosjanie przeprowadzili 54 ostrzały, wystrzeliwując 439 pocisków. Do ataków używano lotnictwa, wyrzutni Grad i artylerii. Sam Chersoń był ostrzeliwany pięciokrotnie. Blisko 30 pocisków trafiło w dzielnice mieszkalne.

07:58

Będziemy przekonywać naszych europejskich partnerów w sprawie konieczności rozszerzenia sankcji na Białoruś - powiedział PAP minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk. Podkreślił, że sankcje na Białoruś muszą być dostosowane do pakietu nałożonego na Rosję.

07:42

Chiny chcą za pomocą gróźb i zachęt zmusić Ukrainę, by zaakceptowała je jako mediatora konfliktu z Rosją - mówi PAP dr Jianli Yang, mieszkający w USA chiński dysydent i badacz Uniwersytetu Harvarda. Badacz podkreśla też, że Putin jest dla chińskiego prezydenta wysuniętym bastionem przeciwko Zachodowi.

Kiedy chiński prezydent Xi Jinping przedstawiał swoją niedawną wizytę w Moskwie jako misję pokojową, zachodni decydenci i eksperci zareagowali głównie z lekceważeniem.

Jednak zdaniem dr Jianli Yanga, byłego demonstranta z placu Tiananmen i szefa organizacji Citizen Power Initiatives for China, Pekin podchodzi do swojej inicjatywy zupełnie poważnie - i Xi jest przekonany, że ma szansę na sukces. 

07:33

Armia ukraińska odparła 70 ataków wroga na froncie - powiadomił rano w sobotę sztab generalny. Nad Ukrainą zestrzelono sześć wrogich dronów Shahed produkcji irańskiej. Najintensywniejsze walki w dalszym ciągu toczą się na wschodzie kraju, na odcinkach frontu od obwodu charkowskiego po doniecki.

"Przeciwnik koncentruje główne wysiłki na działaniach ofensywnych na kierunkach łymanskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim" - powiadomił sztab generalny armii ukraińskiej rano w sobotę. Miejscem najintensywniejszych walk pozostają Biłohoriwka, Bachmut, Awdijiwka i Marjinka.

"Wróg nie zaprzestaje szturmów Bachmutu (w obwodzie donieckim), próbując zdobyć pełną kontrolę nad miastem. W ciągu doby odparto ataki w rejonie miejscowości Bohdaniwka i Iwaniwske" - podano. W ciągu doby miało miejsce pięć rosyjskich ataków rakietowych i 16 lotniczych; armia wroga 39 razy prowadziła ostrzał z wyrzutni wieloprowadnicowych.

"Przeciwnik zaangażował do ataków z powietrza sześć dronów uderzeniowych typu Shahed. Wszystkie zostały zniszczone przez naszych wojskowych" - powiadomił sztab.

Siły ukraińskie przeprowadziły 10 ataków lotniczych na rosyjskie pozycje. Wojska rakietowe i artyleria raziły cele wojskowe, m.in. rejony skupienia wojsk i sprzętu, magazyn paliw, dwa zestawy przeciwlotnicze, pozycję artylerii.

Sztab powiadomił także, że w obwodzie ługańskim po udanym ukraińskim ostrzale pozycji rosyjskich, siły okupacyjne wzmocniły działania kontrwywiadowcze wobec ludności. "Prowadzone są kontrole mieszkańców, w niektórych miejscowościach wyłączono łączność komórkową" - donosi sztab. W jednym z powiatów ludzie są wysiedlani ze swoich domów, a następnie kwaterowani są tam woskowi.

07:30

Zgoda władz tureckich na akcesję Finlandii do NATO to bardzo ważny gest; mam nadzieję, że w najbliższym czasie również i Szwecja uzyska podobną zgodę; dla Polski, państwa na wschodniej flance, ważne jest, by oba państwa dołączyły do Sojuszu - powiedział PAP wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.

07:00

Inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła wszystko w naszym kraju i doprowadziła do prób destabilizacji Mołdawii poprzez nielegalnie opłacane protesty antyrządowe, które podsycały, a właściwie to opłacały różne siły polityczne - stwierdziła w rozmowie z PAP wiceminister spraw zagranicznych i integracji europejskiej Mołdawii Stela Leuca.

"Wojna zdecydowanie zmieniła wszystko dla wszystkich. Osobiście mam rodzinę na Ukrainie, dlatego dla mnie to jest rodzaj dramatu zarówno prywatnego, jak i instytucjonalnego, rozszerzonego na cały kraj. I wiele osób (w Mołdawii) ma podobnie. Mołdawia to bardzo wielonarodowy kraj, otwarty, mamy tutaj ukraińską mniejszość, więc wielu z nas ma powiązania z Ukrainą" - powiedziała wiceszefowa dyplomacji.

06:58

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ubiega się o stanowisko sekretarza generalnego NATO - podał w sobotę, powołując się na źródła dyplomatyczne, brytyjski dziennik "The Sun".

Obecny sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, którego kadencja została przedłużona o dodatkowy rok w związku z rosyjską napaścią na Ukrainę, ma ustąpić ze stanowiska w październiku tego roku. 

06:55

Agresja Rosji na Ukrainę u pacjentów z depresją wiązała się ze wzrostem m.in.: poziomu pesymizmu, poczucia winy oraz nasileniem negatywnego myślenia o sobie. U pacjentów ze schizofrenią obserwowano większe odcięcie od rzeczywistości, nasilenie omamów i urojeń - wynika z badań przeprowadzonych przez polskie badaczki.

Dr Magdalena Nowicka, dr Ewa Jarczewska-Gerc, prof. Magdalena Marszał-Wiśniewska z Uniwersytetu SWPS zbadały reakcje polskich pacjentów psychiatrycznych na rosyjską inwazję na Ukrainę w lutym 2022 r. Wyniki opublikowano w "International Journal of Environmental Research and Public Health". Jest to pierwsze badanie wpływu zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę na stan pacjentów z zaburzeniami psychicznymi - podkreślają autorki analizy.

06:50

W piątek późnym wieczorem w wieżowcu we Lwowie eksplodował granat, w wyniku czego jedna osoba zginęła, a druga została ranna - poinformował na Telegramie urzędnik Rady Miejskiej Lwowa Igor Zinkiewicz. 

We wstępnym raporcie nie udzielono dalszych informacji.