Katarska telewizja Al-Dżazira ujawniła kolejne odkrycia WikiLaeks na temat Iraku. Jak podała, tajne dokumenty wojskowe, do których dotarł portal, obejmują okres od 1 stycznia roku 2004 do 31 grudnia roku 2009. Według WikiLeaks, armia amerykańska ukrywała torturowanie więźniów przez władze irackie i zabijała setki cywilów w zasadzkach.

Prawdopodobnie jutro przed południem WikiLeaks opublikuje tajne dokumenty dotyczące wojny w Iraku. Zasugerowało to na portalu Twitter, nie podając jednak żadnych szczegółów. Rzecznik Pentagonu pułkownik Dave Lapin oświadczył, że nie oczekuje w związku z tym żadnych "wielkich... czytaj więcej

(...) Dokumenty WikiLeaks pokazują wiele przypadków torturowania więźniów irackich i znęcania się nad nimi przez irackich policjantów i żołnierzy. Ponadto ujawniają, że USA wiedziały o torturach sankcjonowanych przez państwo (irackie), lecz nakazały swym oddziałom, by te nie interweniowały - oświadczyła Al-Dżazira w oświadczeniu przesłanym AFP.

Al-Dżazira dodała, cytując dokumenty WikiLeaks, że setki cywilów zostało zabitych w zasadzkach amerykańskich(...).

Portal WikiLeks zapowiedział jakiś czas temu, że opublikuje do 500 tys. dokumentów dotyczących wojny w Iraku. Rzecznik Pentagonu pułkownik Dave Lapin oświadczył, że nie oczekuje się żadnych "wielkich niespodzianek" w związku z zapowiedzianą przez WikiLeaks publikacją dokumentów. Ostrzegł jednak, że publikacja może narazić na niebezpieczeństwo żołnierzy USA i Irakijczyków.

Władze USA w lipcu potępiły ujawnienie przez WikiLeaks dokumentów na temat Afganistanu, które - jak przypomina Reuters - przedstawiły mroczny obraz wojny w tym kraju, trwającej od 2001 roku.