O śniadaniu nie powinniśmy zapominać, nawet jeżeli przez upał nie mamy na nie ochoty. Przygotowaliśmy dzisiaj dla was kilka wskazówek i przepisów, dzięki którym poranny posiłek dostarczy niezbędnej energii na cały dzień.

Piotr Bułakowski: Co powinna zjeść na śniadanie osoba, która cały dzień planuje spędzić na plaży?

Dorota Jesiołowska z poradni Dietic w Olsztynie: Lekkie śniadania, które mają dużo płynnych produktów. Najlepsza będzie sałatka owocowa, z drobnymi tostami. Owoce dobrze nawadniają i osoba, która leży cały dzień na plaży powinna o tym pamiętać. Uwzględnijmy przede wszystkim warzywa pomarańczowe i zielone, które przeciwdziałają szkodliwemu promieniowaniu.

Pracownik biurowy też powinien zadbać o nawodnienie?

Śniadanie osoby, która siedzi przy biurku powinno być pełnowartościowe, gdzie mamy produkty zbożowe, białko i witaminy. Świetnie sprawdzi się owsianka z bakaliami i świeżymi owocami. Dzięki błonnikowi nie będzie wzdęć i zaparć. Możemy takie śniadanie wzbogacić bananem, który ma magnez. Magnez dobrze wpływa na nasz mózg, mniej odczuwamy stres.

A co z osobami pracującymi fizycznie?

Osoba, która cały dzień pracuje fizycznie powinna rano zjeść konkretny posiłek, ale nie ciężki. Jak pieczywo, to mieszane z odrobiną masła. Sery, szynki i koniecznie warzywa. Można je posolić, aby nie tracić zbyt dużo sodu. Kawę, czy herbatę można posłodzić. Cukier będzie uwalniał energię.

Które z owoców najlepiej "chłodzą"?

Podczas upałów świetnie sprawdzają się cytrusy. Ja bym jednak postawiła na owoce i warzywa sezonowe. Wodę zawsze możemy uzupełnić.

Dlaczego podczas upałów powinniśmy zrezygnować z ciężkich posiłków?

Nasz organizm gorzej funkcjonuje. Potrzebuje dużo energii na chłodzenie i to, co zalega nam w układzie pokarmowym może to utrudnić.

Jeśli macie swój patent na śniadanie idealne na upalny dzień, podzielcie się nim z nami! Czekamy na e-maile i zdjęcia, które możecie wysyłać na adres fakty@rmf.fm. Do Waszej dyspozycji jest też Gorąca Linia RMF FM, na którą możecie wysyłać SMS-y i MMS-y.