W połowie sierpnia w zamku Książ rozpocznie się Festiwal Tajemnic. Jego uczestnicy na pewno poruszą temat bursztynowej komnaty, która może znajdować się w podziemiach zamku. Legendy o tym skarbie słychać jednak niemal w każdym zakątku Polski.

Bursztynowa Komnata została zamówiona przez pruskiego króla Fryderyka I na początku XVIII wieku. W 1716 została ona podarowana w dowód przyjaźni carowi Rosji. W czasie wojny na rozkaz namiestnika Prus Wschodnich Ericha Kocha komnata została przeniesiona do Królewca. Od tamtego momentu na temat tego skarbu krąży wiele legend. Niektórzy twierdzą, że została zniszczona w czasie nalotów, inni, że może znajdować się gdzieś w Polsce albo Niemczech. Znany poszukiwacz tajemnic Bogusław Wołoszański przyznał kiedyś, że bursztynowa komnata może znajdować się w podziemiach zamku Książ. Tropy prowadzą również na Warmię i Mazury.

Podziemia w Pasłęku czy pałac w Dzikowie?

Już w latach 80-tych do Pasłęka w woj. warmińsko-mazurskim przyjechali radiesteci, którzy stwierdzili, że w podziemiach zamku, na głębokości 10 metrów znajduje się komnata. Podziemia są niestety zasypane, zabetonowane i prawdopodobnie zaminowane. Trzeba więc odważnych decyzji i środków, żeby zbadać ten teren. W czasie wojny Erik Koch miał poprosić Alfreda Rohde z muzeum w Królewcu, aby ewakuował komnatę do Pasłęka. Sam Koch miał niedaleko posiadłość, więc znał te tereny - mówi Janusz Otręba, historyk z Pasłęka.

O bursztynowej komnacie mówi się też przy okazji wspominania pałacu w Dzikowie niedaleko Górowa Iławeckiego. To tam w czasach II wojny światowej miały trafić zrabowane z Królewca eksponaty m.in. obrazy. Informacje strony rosyjskiej, opierające się na dokumentach niemieckich wskazują, że dawny niemiecki majątek Wildenhoff był olbrzymią składnicą sztuki. Były tam dzieła zrabowane z muzeów w Królewcu, Charkowie i Kijowie. To pewnik. Nie ma natomiast żadnych informacji, które potwierdzają, że te dzieła stamtąd wyjechały. Sporą część dokumentacji mają Rosjanie i niestety nikt przez tyle lat nie wystąpił o te dane - mówi Piotr Lewandowski z fundacji Thesaurus.

Karnety VIP na Festiwal Tajemnic mogą być Twoje! Jak je zdobyć?

(mn)