Hokeiści Finlandii wywalczyli brązowy medal igrzysk olimpijskich w Vancouver. W meczu o trzecie miejsce pokonali Słowację 5:3 (1:0, 0:3, 4:0). W dzisiejszym wielkim finale spotkają się natomiast ekipy Kanady i Stanów Zjednoczonych.

W pierwszej tercji Finowie byli zespołem skuteczniejszym, objęli prowadzenie 1:0. Słowacy mieli kilka dobrych okazji strzeleckich, ale żadnej nie wykorzystali. W drugiej części spotkania losy pojedynku się odwróciły. Słowacy strzelili trzy bramki, a Finowie nie odpowiedzieli im ani jednym celnym trafieniem i przed trzecią tercją przegrywali 1:3. Jednak ostatnie 20 minut gry to koncert w wykonaniu ekipy Suomi. Finowie szybko doprowadzili do wyrównania 3:3, później zdobyli kolejnego gola i objęli prowadzenie 4:3.

Na minutę przed końcem meczu Słowacy wycofali bramkarza, ale szósty zawodnik na tafli nie doprowadził do remisu i dogrywki. Okazję po błędzie rywali wykorzystali natomiast Finowie, którzy przejęli krążek i posłali go do pustej bramki.

Finlandia - Słowacja 5:3 (1:0, 0:3, 4:0)

Bramki: dla Finlandii - Sami Salo (19), Niklas Hagman (46), Olli Jokinen - 2 (47, 49), Valtteri Filppula (59); dla Słowacji - Marian Gaborik (30), Marian Hossa (36), Pavol Demitra (39). Kary: Finlandia - 14, Słowacja - 18 min.

W Vancouver jest specjalny wysłannik RMF FM Kuba Wasiak. Jego relacji oraz informacji z olimpijskich aren wysłuchacie codziennie w specjalnych Faktach Olimpijskich.

Zastanawiałem się ostatnio nad wartością medali zdobywanych w Vancouver - pisze na swoim blogu specjalny wysłannik RMF FM do Vancouver Kuba Wasiak.