Zidentyfikowano pierwszą ofiarę z malezyjskiego Boeinga 777, który 17 lipca został zestrzelony nad wschodnią Ukrainą - poinformowały w nocy holenderskie media, powołując się na źródła rządowe w Hadze. Według tych źródeł, chodzi o obywatela Holandii - nie podano jednak nazwiska ani płci zidentyfikowanej ofiary katastrofy.

Rosja obwinia USA za kryzys na Ukrainie

To administracja prezydenta USA Baracka Obamy, która wspiera rząd w Kijowie, w pewnym stopniu ponosi odpowiedzialność za konflikt na Ukrainie "i jego poważne konsekwencje" – twierdzi rosyjskie MSZ. czytaj więcej

Identyfikację ciał prowadzi w bazie wojskowej w holenderskim Hilversum ponad 200 międzynarodowych ekspertów.

W sobotę dwa samoloty - australijski i holenderski - przetransportowały z Charkowa do Eindhoven kolejnych 38 trumien ze szczątkami ofiar katastrofy. W sumie w ostatnich dniach do Holandii przewieziono 227 trumien i pojemników z fragmentami ciał. Władze Holandii są jednak przekonane, że w miejscu, gdzie rozbił się malezyjski samolot, znajdują się jeszcze szczątki ofiar.

Po porozumieniu z ukraińskimi władzami Holandia kieruje teraz dochodzeniem w sprawie katastrofy. Jest także odpowiedzialna za identyfikację ofiar.

Boeing 777 linii Malaysia Airlines z 298 osobami na pokładzie został zestrzelony nad wschodnią Ukrainą, gdzie toczą się walki między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami. W katastrofie zginęli wszyscy pasażerowie i cała załoga. Większość ofiar to Holendrzy.

Zachód i władze ukraińskie uważają, że samolot został zestrzelony przez prorosyjskich separatystów przy użyciu zestawu rakietowego Buk.

(edbie)