Unia Europejska zamierza zaostrzyć sankcje wobec Moskwy, jednak mimo zestrzelenia malezyjskiego samolotu jej stanowisko jest wciąż bardzo ostrożne. W Brukseli trwa spotkanie unijnych ministrów spraw zagranicznych. Szefowie dyplomacji UE nie chcą sprawiać wrażenia, że powodem zaostrzenia sankcji jest zestrzelenie malezyjskiego samolotu niedaleko rosyjskiej granicy - dowiedziała się nieoficjalnie dziennikarka RMFFM.

Według informacji dziennikarki RMFFM usłyszymy, że Unia rozszerza listę objętych sankcjami firm i oligarchów z otoczenia Putina ponieważ "Kreml nie zdystansował się wobec separatystów" i "zrobił za mało", by zapobiec dostarczaniu im broni. A to oczywiście przyczyniło się do czwartkowej tragedii. Takie ostrożne stanowisko wynika między innymi  z pozycji samej Holandii, która nie chce łączyć bezpośrednio sprawy sankcji z samolotem. Śledztwo w sprawie przyczyn nie rozpoczęło się nawet na dobre, nie możemy więc niczego przesądzać - powiedział jeden z unijnych dyplomatów. W dodatku UE i tak miała do końca lipca rozszerzyć listę osób i firm objętych sankcjami. Tak więc wygląda na to, że sankcje zostaną jedynie przyśpieszone o kilka dni. Możliwe, że konkretna lista nazwisk i firm nie zostanie ogłoszona dzisiaj, ale dopiero w czwartek. Konkretne nazwiska i firmy muszą zostać jeszcze ustalone.

Hipotezę, że to nie samolot jest bezpośrednią przyczyną wzmocnienia sankcji potwierdził zarówno szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski, jak i minister spraw zagranicznych Holandii Frans Timmermans. Sikorski powiedział, że Rosja przekroczyła czerwoną linię, ponieważ separatyści nie tylko nie przekazali kontroli nad granicą rosyjsko-ukraińską, co było warunkiem Unii, ale wręcz wzrosło przekazywanie sprzętu i nowe kolumny czołgów przekraczają granice. Timmermans zapewnił, że Holandia nie blokuje zaostrzenia sankcji, ale jako powodem ukarania Rosji powinno być jego zdaniem "to, że Rosja za mało zdystansowała się wobec separatystów".

Szefowie dyplomacji UE wydadzą natomiast oświadczenia w sprawie samolotu. Zażądają w nim pełnego i natychmiastowego dostępu do wraku i ukarania winnych.

(mpw)