Na cmentarzu w miejscowości Wybuty, w obwodzie pskowskim w Rosji, w pobliżu poligonu 76. gwardyjskiej dywizji desantowo-szturmowej, pochowano dziś w tajemnicy kilku rosyjskich żołnierzy tej elitarnej rosyjskiej jednostki. Mężczyźni najpewniej polegli na wschodzie Ukrainy.

Wiadomość o tajnym pochówku podał niezależny serwis internetowy Słon.ru. Potwierdziła ją niezależna telewizja Dożd, powołując się na własne źródła.

W ceremonii żałobnej uczestniczyło około 100 osób, głównie członków rodzin i bliskich zabitych. Podano tylko nazwiska pochowanych. Dat i przyczyn ich śmierci nie ujawniono.

Sprzeczne doniesienia ws. działań żołnierzy na Ukrainie


Niedawno Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej zaprzeczyło, jakoby żołnierze pskowskiej dywizji, której część stacjonuje w obwodzie rostowskim na południu Rosji, uczestniczyli w "aktywnych działaniach bojowych" na Ukrainie.

Ukraińskie media podały 21 sierpnia, że na wschodzie Ukrainy zginęli żołnierze 76. dywizji spod Pskowa. Siły uczestniczące w operacji antyterrorystycznej zdobyły wówczas dwa należące do tej jednostki wozy bojowe desantu.

18 sierpnia prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin specjalnym dekretem odznaczył 76. gwardyjską dywizję desantowo-szturmową Orderem Suworowa za "pomyślne wykonanie zadań bojowych dowództwa oraz przejawione przez żołnierzy męstwo i odwagę". 22 sierpnia minister obrony FR Siergiej Szojgu przypiął to odznaczenie do sztandaru pskowskiej formacji.

Powołując się na ekspertów, Słon.ru podał, że Orderem Suworowa jednostki wojskowe mogą być nagradzana wyłącznie za udział w działaniach bojowych.

76. gwardyjska dywizja desantowo-szturmowa spod Pskowa uważana jest za jedną z najbardziej elitarnych jednostek w siłach zbrojnych FR. Jej żołnierze i oficerowie uczestniczyli w dwóch wojnach czeczeńskich (w latach 1994-96 i 1999-2007) oraz w wojnie z Gruzją w sierpniu 2008 roku. W marcu 2014 roku wzięli udział w aneksji Krymu.

(mal)