Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki Mun i szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso rozmawiali wczoraj z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem. Obaj wezwali władze Ukrainy do dialogu z opozycją.

Jak podało biuro prasowe ONZ, Ban Ki Mun powiedział Janukowyczowi, że nie przemoc, lecz dialog powinien być jedynym sposobem przezwyciężenia obecnego kryzysu na Ukrainie.

Prezydent Janukowycz miał z kolei zapewnić, że "uczyni wszystko, by tak się stało".

Wczoraj rozmawiał też z szefem Komisji Europejskiej. Jose Manuel Barroso, tak jak sekretarz generalny ONZ, wskazał na potrzebę znalezienia politycznego rozwiązania dla obecnych napięć, przez dialog z ukraińską opozycją.

Barroso zapowiedział, że w tym tygodniu do Kijowa uda się szefowa dyplomacji Unii Europejskiej Catherine Ashton, by "wesprzeć poszukiwania drogi wyjścia z kryzysu politycznego" na Ukrainie.

Na Ukrainie od 21 listopada trwają protesty niezadowolonych z decyzji rządu o niepodpisywaniu umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Akcje te z czasem przerodziły się w demonstracje wymierzone w rząd i ekipę prezydenta Wiktora Janukowycza. Wczoraj w Kijowie demonstranci obalili pomnik Włodzimierza Lenina, który stał w centrum miasta nieprzerwanie od 1946 roku.

(abs)