"Konwój z pomocą humanitarną z Rosji dla wschodniej Ukrainy będzie zablokowany na granicy, jeśli ładunek nie zostanie skontrolowany w obecności przedstawicieli Czerwonego Krzyża" - oświadczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. "Ruch kolumny będzie zablokowany wszystkimi siłami, które są w naszej dyspozycji" - dodał.

Według Andrija Łysenki konwój musi przejść ukraińską kontrolę graniczną i celną w obecności przedstawicieli Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, nawet jeśli Rosjanie spróbują wjechać na ukraińskie terytorium przez inne przejścia niż pierwotnie uzgodniono. Dodał jednocześnie: Liczymy na to, że strona rosyjska spełni wszystkie wymagania i nie naruszy prawa ukraińskiego i międzynarodowego - dodał.

Gdzie znajduje się konwój? Sprzeczne doniesienia

Łysenko przyznał, że nie jest w stanie określić, gdzie znajduje się obecnie konwój z rosyjską pomocą humanitarną. Według zachodnich mediów konwój wyruszył dziś rano z Woroneża i jedzie na południe w kierunku ukraińskiej granicy w obwodzie ługańskim. Duża część granicy w tym obwodzie jest kontrolowana przez prorosyjskich separatystów.

Pozwolili dziennikarzom sfotografować wnętrza ciężarówek

Dziennikarze mieli szansę zobaczyć co jest we wnętrzu ciężarówek z pomocą humanitarną. Dostali na to zgodę od rosyjskich konwojentów. Zdjęcia zrobił i zamieścił na Twitterze m.in. reporter dziennika "New York Times" Andrew Roth. Widać na śpiwory, kaszę, sprzęt mechaniczny - napisał. 

Konwój wyruszył spod Moskwy

W nocy z poniedziałku na wtorek konwój wyjechał z Naro-Fominska pod Moskwą i od wtorkowego wieczoru pozostawał w Woroneżu. Nie mógł stamtąd wyruszyć z powodu sporów w sprawie tego, jak i gdzie przekroczy granicę z Ukrainą.

Rząd w Kijowie, podobnie jak rządy wielu innych krajów, podejrzewa, że konwój mógłby posłużyć za przykrywkę do ewentualnej interwencji rosyjskiej na Ukrainie. 

Kolumna nie mogła wjechać na Ukrainę przez przejście graniczne w obwodzie charkowskim, jak było wstępnie uzgodnione, gdyż nie zostały dopełnione formalności co do przewożonego ładunku m.in. z Czerwonym Krzyżem. 

(mal)