Rosyjskie oddziały rozmieszczone wzdłuż wschodniej granicy Ukrainy nie mają zamiaru wejść na jej terytorium. Takie zapewnienie otrzymał amerykański minister obrony Chuck Hagel od ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu - poinformował Pentagon.

Rosyjscy żołnierze zajęli ukraińską korwetę Ternopil, która od lutego była blokowana w porcie marynarki wojennej Ukrainy w Zatoce Sewastopolskiej - poinformował przedstawiciel MON Ukrainy na Krymie Władysław Selezniow. "Ternopil wzięty. Przy szturmie wykorzystano granaty świetlno-hukowe,... czytaj więcej

Rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział, że podczas godzinnej rozmowy telefonicznej Hagel domagał się wyjaśnienia intencji Rosji, która rozmieściła swe siły zbrojne wzdłuż ukraińskiej granicy na wschodzie i południu. Z ust ministra Szojgu otrzymał - jak podkreśla rzecznik - zapewnienie, że to tylko ćwiczenia wojskowe i że nie ma planów przekroczenia granicy.

Hagel - jak twierdzi rzecznik - powiedział ministrowi Szojgu jasno i wyraźnie, że skoro siły rosyjskie kontrolują Krym, to one są odpowiedzialne za wszelkie incydenty na tym terytorium.

Z kolei według rosyjskich mediów, "Szojgu prosił Hagla o niezwiększanie napięć i zapewnił o gotowości kontaktowania się ze wszystkimi osobami zainteresowanymi rozwiązaniem sytuacji".

(edbie)