Pierwsze ciężarówki z pomocą humanitarną z Niemiec dla Ukrainy opuściły Polskę. Jak donosi nasz reporter Krzysztof Kot, konwój przejechał przez most graniczny na Bugu w Dorohusku. Tam przejmie je ukraińska milicja, która będzie konwojować ciężarówki w drodze do Kijowa.

Niebieski konwój czeka na odprawę na polsko-ukraińskiej granicy

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podziękował Angeli Merkel za wysłanie przez Niemcy konwoju samochodowego z pomocą humanitarną dla mieszkańców obwodu donieckiego. Ponad 100 niemieckich ciężarówek przekroczyło polsko-ukraińską granicę. W strefie buforowej oczekują na odprawę. czytaj więcej

Ponad 100 niemieckich ciężarówek dotarło do polsko-ukraińskie granicy wczoraj wieczorem. Potem do rana tiry w strefie buforowej czekały na odprawę.

Cały konwój 112 ciężarówek, po przekroczeniu granicy w Dorohusku-Jagodzinie, jedzie do Kijowa. Tam dary zostaną przepakowane i rozesłane do miejsc przeznaczenia.

Niemiecka pomoc wartości 10 milionów euro przeznaczona jest dla mieszkańców miast na Ukrainie, którzy ucierpieli w wyniku walk między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami. Głównie dla Charkowa, Słowiańska, Mariupola, Zaporoża i Dniepropietrowska.

Ministerstwo współpracy gospodarczej i rozwoju w Berlinie poinformowało, że wśród wysłanego sprzętu są przenośne kuchenki, grzejniki, generatory prądu, zbiorniki na wodę i ropę, odzież zimowa, koce i łóżka polowe, a także pakiety sanitarne.