Iga Świątek nie zagra w ćwierćfinale Australian Open. W pojedynku 1/8 finału wielkoszlemowego turnieju 19-letnia polska tenisistka przegrała z doświadczoną Rumunką Simoną Halep 6:3, 1:6, 4:6. W ćwierćfinale na zwyciężczynię czeka Amerykanka Serena Williams, walcząca o swój 24. tytuł wielkoszlemowy w singlu.

Początek konfrontacji Świątek i starszej o 10 lat Halep stał na wysokim poziomie, obie zawodniczki grały uważnie.

Pierwsze gemy serwisowe Polki były dłuższe niż te przeciwniczki, ale Świątek dobrze się w nich broniła.

Przy stanie 3:3 znana z wykorzystywania siły rywalek Rumunka miała dwie szanse na przełamanie, które wypracowała, efektownie rozprowadzając przeciwniczkę po korcie. Ostatecznie jednak podopieczna trenera Piotra Sierzputowskiego zażegnała niebezpieczeństwo, a pomogła sobie wówczas skrótami.

W dalszej części tej partii po stronie Halep zaczęły pojawiać się błędy, co Świątek wykorzystała - i w dwóch ostatnich gemach oddała rywalce zaledwie jeden punkt.

Takie rozstrzygnięcie pierwszego seta ewidentnie podziałało na 29-letnią Rumunkę mobilizująco. Drugą partię zaczęła od prowadzenia 3:0. Z kolei grająca dotychczas spokojnie Polka zaczęła notorycznie się mylić: zdarzało jej się źle dobierać uderzenia, miała też problem z celnością.

Rozpędzona Halep pewnie zmierzała po zwycięstwo w tej odsłonie: oddała 19-letniej przeciwniczce zaledwie gema i doprowadziła do remisu w całym pojedynku.

Tempa nie zwolniła również w decydującym secie. Wypracowała w nim przewagę 2:0, wygrywając piątego gema z rzędu. Na twarzy Świątek widać było rosnącą frustrację i zdenerwowanie.

Polka wróciła do gry, notując "breaka" w czwartym gemie, ale zaraz potem sama straciła podanie.

Kibice znów obejrzeli kilka efektownych wymian, ale w kluczowych górą była Halep, która ostatecznie zapisała na swym koncie drugi set - i zwycięstwo w całym spotkaniu.

W trwającym prawie dwie godziny pojedynku Świątek zanotowała 33 uderzenia wygrywające i 42 niewymuszone błędy, po stronie zwyciężczyni było ich odpowiednio 19 i 17.

Australian Open 2021. Wyniki niedzielnych meczów 1/8 finału singla kobiet:

Simona Halep (Rumunia, 2) - Iga Świątek (Polska, 15) 3:6, 6:1, 6:4
Su-wei Hsieh (Tajwan) - Marketa Vondrousova (Czechy, 19) 6:4, 6:2
Naomi Osaka (Japonia, 3) - Garbine Muguruza (Hiszpania, 14) 4:6, 6:4, 7:5
Serena Williams (USA, 10) - Aryna Sabalenka (Białoruś, 7) 6:4, 2:6, 6:4

Australian Open 2021. Wyłonione pary ćwierćfinałowe:

Simona Halep (Rumunia, 2) - Serena Williams (USA, 10)
Naomi Osaka (Japonia, 3) - Su-wei Hsieh (Tajwan)

Iga Świątek nie przedłuży efektownej wielkoszlemowej serii

Dotąd Iga Świątek - 17. na światowej liście, a w turnieju w Melbourne rozstawiona z numerem piętnastym - kontynuowała w Australian Open efektowną wielkoszlemową serię: wygrała 10. z rzędu meczów w zmaganiach tej rangi, nie tracąc przy tym nawet seta.

Z dwiema pierwszymi rywalkami w tegorocznej edycji australijskiej imprezy 19-letnia Polka rozprawiła bez problemu: na otwarcie rywalizacji pokonała 6:1, 6:3 Holenderkę Arantxę Rus, a w drugiej rundzie odprawiła z kwitkiem Camilę Giorgi, wygrywając 6:2, 6:4.

Do 1/8 finału awansowała natomiast po zwycięstwie 6:4, 6:3 nad Francuzką Fioną Ferro.

29-letnia Rumunka Simona Halep w drugiej rundzie w Melbourne była bliska odpadnięcia.

W decydującym secie spotkania z reprezentującą gospodarzy Ajlą Tomljanovic przegrywała już 2:5 i od pożegnania z rywalizacją dzieliły ją ledwie dwa punkty.

Ostatecznie jednak wygrała 4:6, 6:4, 7:5, a w trzeciej rundzie wróciła na właściwe tory: występującą z numerem 32. Rosjankę Weronikę Kudermietową pokonała 6:1, 6:3.

Dwa lata temu wyrwała Halep zaledwie gema. Rok później rozbiła Rumunkę w drodze po tytuł

Co ciekawe, dzisiaj Świątek i Halep już po raz trzeci spotkały się w 1/8 finału wielkoszlemowych zmagań: dwa poprzednie pojedynki miały miejsce podczas French Open.

Dwa lata temu Polka zapisała na swoim koncie zaledwie jednego gema, ale już w poprzednim sezonie zrewanżowała się Rumunce, wygrywając 6:1, 6:2. Co więcej, wkrótce potem sięgnęła na kortach im. Rolanda Garrosa po historyczny dla polskiego tenisa tytuł wielkoszlemowy w singlu.

Dzisiaj na Rod Laver Arena po raz pierwszy zmierzyła się z Halep - która w dorobku ma dwa triumfy w Wielkim Szlemie - na twardej nawierzchni.