Jest śledztwo w sprawie podejrzenia przestępstwa ujawnienia tajnych dokumentów przez Lecha Wałęsę - dowiedział się reporter RMF FM. Prokuratura wszczęła je po zawiadomieniu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Chodzi o dokument Urzędu Ochrony Państwa z adnotacją "tajne", który znalazł się na profilu społecznościowym byłego prezydenta.

Były prezydent Lech Wałęsa /Marcin Kmieciński /PAP

Śledczy muszą ustalić między innymi, w jaki sposób Lech Wałęsa wszedł w posiadanie tego dokumentu, czy to on go opublikował, a także, czy miał świadomość, że jest tajny i mógł w ten sposób złamać prawo.

Do tego niezbędne będzie przede wszystkim przesłuchanie byłego prezydenta.

Lech Wałęsa: Zapraszam ABW do domu. Wyczyściłem wszystko

"Ależ proszę uprzejmie. Zapraszam. Nic nie mam - żadnego papieru, którego mogliby się przyczepić" - tak były prezydent Lech Wałęsa komentuje informację, że ABW będzie chciała sprawdzić dokumenty, które niedawno opublikował w internecie. "Wyczyściłem wszystko" - dodaje. Chodzi... czytaj więcej

Skan materiału UOP z nagłówkiem "Tajne" znalazł się na profilu Wałęsy - miał świadczyć o tym, że były prezydent był inwigilowany przez bezpiekę. Opublikowany dokument pochodzi z 1990 roku i jest to pismo szefa UOP w Gdańsku Adama Hodysza do ówczesnego szefa UOP Andrzeja Milczanowskiego. Z pisma wynika, że Biuro Studiów MSW kupiło działkę obok posiadłości szefa NSZZ Solidarność w pomorskich Zdunowicach do prowadzenia "kontroli operacyjnej" Wałęsy.

Działające w latach 1982-1989 Biuro Studiów Służby Bezpieczeństwa było elitarną jednostką komunistycznego MSW do zwalczania opozycji.

Po analizie przeprowadzonej przez funkcjonariuszy ABW okazało się, że jeden z egzemplarzy tego dokumentu, znajdujący się w archiwach Agencji, wciąż ma klauzulę niejawności na poziomie "tajne". Natomiast Lech Wałęsa opublikował drugą wersję - kopię, której w zasobach archiwalnych nie odnaleziono.

ABW przesłała śledczym wyniki swojej kwerendy, a także informacje na temat powstania w UOP tajnego dokumentu.

Skąd Wałęsa miał dokument?

Opinia grafologów z UW podważa ustalenia biegłych ws. TW "Bolka"

Pełnomocnik Lecha Wałęsy dysponuje opinią grafologów, podważającą ustalenia działających na zlecenie IPN biegłych Instytutu Ekspertyz Sądowych - dowiedział się dziennikarz RMF FM. W styczniu IPN ogłosił, że ich zdaniem autorem zapisków z teczki TW Bolka był "kategorycznie i bez... czytaj więcej

Upublicznionego materiału nie ma w żadnych archiwach, więc zapewne pochodzi ze zdekompletowanej w 1992 r. teczki byłego prezydenta - pisał o upublicznionym przez Wałęsę dokumencie "Fakt", dodając, że "powszechnie wiadomo, że były prezydent ‘sprywatyzował’ mnóstwo dokumentów dotyczących jego samego i czołowych polityków Wybrzeża".

Sam Wałęsa, pytany w wywiadzie dla piątkowej "Rzeczpospolitej", skąd pochodzą publikowane przez niego dokumenty, odparł: Z IPN oraz od dziennikarzy z lat 90. Wszystkie mam legalnie. Część tych dokumentów krążyła w internecie.

Były prezydent zaprzeczył, by były to dokumenty pochodzące z jego teczki, którą wypożyczył w trakcie prezydentury (i miał oddać zdekompletowaną).

Ja tamtych dokumentów nawet dokładnie nie przeglądałem. Przeglądali moi ministrowie. To były ksera. To też są odbitki - przekonywał Wałęsa.


(j.)