„Bezpieczeństwo kraju nie jest dane raz na zawsze. Trzeba o nie zabiegać i to nie tylko na terenie kraju, ale również w jego sąsiedztwie. Stąd wasza obecność tutaj” – powiedziała Ewa Kopacz do żołnierzy pełniących misję w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR w Kosowie. Premier, ministrowie obrony i spraw wewnętrznych w czwartek odwiedzili polskich żołnierzy i policjantów służących na misjach NATO i Unii Europejskiej w Kosowie.

Wizyta w bazie Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR w Novo Selo była także okazją do złożenia życzeń z okazji świąt wielkanocnych.

Mimo warunków panujących w bazie funkcjonariusze robili wszystko, żeby czuć było świąteczną atmosferę. Policjanci przebywający na misji przyznawali w rozmowie z naszym dziennikarzem, że tęsknią za polskimi smakami. Dlatego na wielkanocnym stole nie mogło zabraknąć żurku na zakwasie przywiezionym z Polski.

To już 31. zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR. Kontyngent w sile ponad 200 żołnierzy realizuje misję o charakterze stabilizacyjnym, monitorując przestrzeganie porozumień i traktatów międzynarodowych dotyczących Kosowa. Najważniejszym zadaniem Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Kosowie jest stworzenie i utrzymanie warunków umożliwiających bezpieczne funkcjonowanie mieszkańców Kosowa w miejscu ich zamieszkania oraz zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Obecnie w operacji KFOR uczestniczy 31 państw, w tym 23 z NATO.

źródło MON (j.)