Zmęczeni kuchennymi rewolucjami? Przedstawiamy kilka pomysłów na to, jak w szybki sposób przyrządzić smaczne przekąski z jajek. Smacznego!

Prostym i smacznym pomysłem na przygotowanie jajek jest sałatka Cezar. Produkty do jej wykonania bez problemu znajdziecie w lodówce. Do jej przyrządzenia potrzebujemy: dwa jajka, pięć plasterków cienko pokrojonego boczku, grzanki z bagietki, sałatę rzymską, małe pomidorki, tartego sera żółtego, sól i pieprz. Do sałatki warto zrobić sos czosnkowy (zmieszać jogurt, majonez, wyciśnięty przez praskę czosnek, sól i pieprz). Sałatkę robimy w następujący sposób: gotujemy jajka i obieramy ze skorupek. Na patelni smażymy boczek. W tym czasie warto przygotować grzanki: pieczywo opiec w tosterze albo na blaszce w piekarniku. Sałatę umyć i osuszyć, a następnie ułożyć na talerzach. Na to kładziemy grzanki i boczek. Jajka i pomidorki pokroić na ósemki i dodać do sałatki. Całość posolić i popieprzyć. Na to wszystko ląduje sos czosnkowy i kilka łyżek startego sera żółtego.

Pasta jajeczna z awokado

Kolejnym smacznym pomysłem na wykorzystanie jajek jest przygotowanie pasty jajecznej z awokado. Ciekawe połączenie składników jest nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Do przygotowania tego przepisu potrzebujemy: trzy ugotowane jajka, pół ząbka czosnku, dojrzałe awokado, sok z cytryny, majonez, a także sól i pieprz. Wykonanie pasty jest bardzo szybkie i proste: jajka należy ugotować, obrać, posiekać i włożyć do miseczki. Czosnek przecisnąć przez praskę. Umyte awokado trzeba obrać i pokroić w kostkę, skropić sokiem cytryny, wymieszać z czosnkiem. Następnie przełożyć do miseczki z jajkami. Teraz czas na majonez, sól i pieprz. Pastę najlepiej zjeść od razu: z pieczywem czy w salaterce.

Jajka z kawiorem

Dla tych bardziej wybrednych mamy przepis na jajka z... kawiorem. Tak podany przysmak zaspokoi wymagania nawet największych łakomczuchów. Do ich wykonania potrzebujemy 8 jajek ugotowanych na twardo, 100 g czerwonego kawioru, 100 ml majonezu oraz sól i pieprz. Ugotowane jajka trzeba obrać, opłukać i osuszyć. Odciąć czubki, odłożyć i wyjąć żółtka. Spody jajek lekko ściąć, tak by mogły stać. Żółtka utrzeć z majonezem, dodać 80 g kawioru, doprawić farsz solą oraz pieprzem i wymieszać. Wydrążone jajka napełnić farszem, ustawić na półmisku i przykryć odciętymi czubkami. Na jajkach położyć kilka ziarenek kawioru.

Jajka strusie, przepiórcze i kurze

Do zaproponowanych przepisów można użyć dowolnego rodzaju jajka. Niezależnie jednak od tego, na co się zdecydujecie, to warto mieć podstawowe informacje na temat wartości odżywczych poszczególnych jaj.

Jajo kacze ma dużą zawartość i objętość żółtka. Ma trochę więcej potasu, magnezu, cynku i żelaza od jaja kurzego. Natomiast, co charakterystyczne, nie ma witaminy E i witaminy B12.

Jaja gęsi charakteryzują się bardziej oleistym smakiem. Używane są do pieczenia ciast, do wyrobów cukierniczych. Są bardziej ciężkostrawne niż jaja kurze, mają też większą zawartość żelaza i witaminy B12.

Jajko perliczki ma czterokrotnie większą zawartość witaminy A w stosunku do innych jaj. Natomiast może bardzo długo przebywać w stanie świeżym. Może być przechowywane przez wiele miesięcy, nawet do jednego roku.

Bardzo dobre wartości dietetyczne ma jajo strusia. Cechuje się niższą zawartością tłuszczów w stosunku do jaja kurzego. Ma tak samo dużą zawartość minerałów i witamin.

Jaja przepiórcze uważane są za bardziej odżywcze od jaja kurzego. Mają większy stosunek zawartości żółtka w stosunku do białka i większą zawartość żelaza. Są zalecane rekonwalescentom oraz osobom osłabionym po różnych chorobach. Jajko od kury zaś ma ogromną ilość witamin, składników mineralnych i najlepszy skład aminokwasowy, który jest najlepiej przyswajalny przez człowieka.

(jad)