Służby medyczne i archidiecezja krakowska podsumują dziś zakończone w niedzielę Światowe Dni Młodzieży i wizytę papieża Franciszka. Poniedziałek to też kolejny dzień, w którym grupy pielgrzymów opuszczać będą Kraków i Polskę.

Służby medyczne i archidiecezja krakowska podsumują dziś zakończone w niedzielę Światowe Dni Młodzieży i wizytę papieża Franciszka. Poniedziałek to też kolejny dzień, w którym grupy pielgrzymów opuszczać będą Kraków i Polskę.
Krakowski Dworzec główny - wczoraj i dziś /Maciej Kuczyński/ Józef Polewka, RMF FM /PAP

Światowe Dni Młodzieży uroczyście otwarto 26 lipca, a papież rozpoczął swoją wizytę w Polsce dzień później. Przez kilka dni miliony wiernych uczestniczyły w uroczystościach i spotkaniach z Franciszkiem - m.in. na krakowskich Błoniach, w Brzegach koło Wieliczki i na Jasnej Górze. Papież odwiedził też były niemiecki obóz w Auschwitz-Birkenau.

Dziś w Krakowie odbędą się m.in. dwie konferencje dotyczące ŚDM. pierwsza dotyczyć będzie zabezpieczenia medycznego I weźmie w niej udział wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz. Na drugiej zorganizowanej przez archidiecezję krakowską podsumowana zostanie pielgrzymka Franciszka.

W związku z masowymi powrotami pielgrzymów przewoźnicy kolejowi zwiększyli liczbę pociągów. Od godz. 14 w niedzielę wprowadzono specjalny tymczasowy system odprawy pasażerów, który ma zapobiegać blokadzie dworca. Wejście na perony odbywa się przez strefy buforowe, a na stacji należy pojawić się godzinę przed odjazdem pociągu.

Przy dworcu zorganizowane zostały dwie takie strefy buforowe. Pierwsza zlokalizowana jest na Placu Jana Nowaka Jeziorańskiego, druga przy ulicy Pawiej, obok hotelu Ibis. Odprawa podróżnych jest podzielona na etapy. Do stref podróżni wchodzą przez oznakowane bramki. Strefa na Placu Jana Nowaka Jeziorańskiego przeznaczona jest dla podróżnych, których pociągi odjeżdżać będą z peronów 4 i 5. Strefa pod Hotelem Ibis - dla podróżnych odjeżdżających z peronów 1, 2 i 3.

Przy bramkach zamontowane są maty zliczające, dzięki czemu można dostosować liczbę podróżnych do ilości miejsc dostępnych w konkretnym pociągu.

Zmieniona organizacja ruchu pasażerów na krakowskich dworcach funkcjonować będzie przynajmniej do godz. 14 w poniedziałek. W zależności od sytuacji może zostać wydłużona. Jak poinformowała policja, system działa prawidłowo i zapobiega tworzeniu się zatorów na dworcu.

Zmęczeni, ale szczęśliwi

Pielgrzymi, z którymi o poranku rozmawiał reporter RMF FM Paweł Pawłowski, mówią, że Światowe Dni Młodzieży na długo zapadną im w pamięć. Mogliśmy liczyć na pomoc w każdym przypadku - podkreślają.

Według szacunków, w ciągu dwóch dni dworce Kraków Główny i Kraków Płaszów obsłużą 850 pociągów, z czego 72 to pociągi specjalne ŚDM. Szacuje się, że tylko z tych pociągów skorzysta około 400 tys. pielgrzymów.
Kolej sformułowała także 5 zasad dla pielgrzymów, które mogą usprawnić podróż. Dotyczą one dokładnego sprawdzenia stacji i godziny odjazdu pociągu, przybycia godzinę przed odjazdem, utrzymywania kontaktu z przewodnikiem grupy, słuchania poleceń organizatorów i sprawnego wsiadania do pociągu.

(mn)