Iraccy lotnicy, którzy przyłączyli się do Państwa Islamskiego, szkolą jego członków w pilotowaniu trzech myśliwców odrzutowych. Informację przekazało opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, powołując się na świadków.

Przedstawiciel mającego swą siedzibę w Wielkiej Brytanii Obserwatorium Rami Abdel Rahman powiedział agencji Reutera, że loty szkoleniowe odbywają się z opanowanej przez islamistów bazy syryjskich sił powietrznych Dżarra, na wschód od miasta Aleppo.  

Mają instruktorów, irackich oficerów, którzy służyli jako piloci u Saddama Husajna - zaznaczył Rahman. Dodał, iż ludzie wielokrotnie widzieli samoloty startujące z bazy i powracające do niej.  

Nie jest jasne, czy myśliwce dysponują uzbrojeniem i czy są w stanie latać na dłuższe odległości. Według relacji świadków mogą to być samoloty typu MiG-21 lub MiG-23, zdobyte na syryjskich siłach rządowych.  

Region na wschód od Aleppo stanowi jedną z głównych ostoi Państwa Islamskiego na terytorium Syrii. Brak było dotąd doniesień, by ugrupowanie to prowadziło działania lotnicze.

(mpw)