Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zapewnił we wtorek w Brukseli, że Polska wesprze Francję w obliczu zagrożenia terroryzmem. Konsekwencje zamachów w Paryżu są jednym z tematów spotkania ministrów obrony państw UE.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zapewnił we wtorek w Brukseli, że Polska wesprze Francję w obliczu zagrożenia terroryzmem. Konsekwencje zamachów w Paryżu są jednym z tematów spotkania ministrów obrony państw UE.
Antoni Macierewicz na spotkaniu w Brukseli /OLIVIER HOSLET /PAP/EPA

Jest oczywiste, że Polska w tej dramatycznej sytuacji, w jakiej znalazła się Francja, w pełni wyrazi swoje poparcie i wsparcie dla Francji - powiedział nowy szef resortu obrony przed spotkaniem. To jest zupełnie oczywiste. Jak trafnie powiedział pan prezydent, dzisiaj wszyscy jesteśmy Francuzami - dodał.

USA CHCĄ ZBUDOWAĆ NOWĄ  KOALICJĘ W WALCE Z ISIS. CO NA TO POLSKA?>>>
W poniedziałek szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini nie wykluczyła, że podczas wtorkowych obrad ministrów obrony państw UE będzie dyskusja na temat prośby Francji, która chce aktywacji unijnej klauzuli solidarności.

Zapisana w traktacie UE klauzula przewiduje, że jeśli któreś z państw członkowskich stanie się celem ataku terrorystycznego, to pozostałe kraje "działają wspólnie w duchu solidarności", udzielają sobie wzajemnie pomocy i koordynują działania w ramach Rady UE. W poniedziałkowym przemówieniu prezydent Francji Francois Hollande powołał się na ten artykuł unijnego traktatu.

Jego aktywacja będzie oznaczać, że kraje unijne powinny udzielić Francji pomocy, o jaką się zwróci.

Francja aktywuje "klauzulę wzajemnej obrony" UE. Polska popiera

Francja zwróciła się do państw UE o pomoc w walce z terroryzmem, powołując się na tzw. klauzulę wzajemnej obrony UE. Szef MON Antoni Macierewicz oświadczył, że Polska w pełni popiera stanowisko Francji.

Francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian powołał się we wtorek w Brukseli na art. 42.7 Traktatu UE, który mówi o wzajemnej pomocy w przypadku zbrojnej agresji. Aktywacja tej klauzuli to konsekwencja piątkowych zamachów we Francji. Był to pierwszy temat spotkania ministrów państw UE.

Polska w pełni respektuje i aprobuje to stanowisko Francji. Wyraziłem naszą gotowość do natychmiastowych, pełnych i nieograniczonych rozmów na temat realizacji wymogów tego artykułu, podkreślając, że źródła terroryzmu, który tak straszliwie uderzył Francję, wielokrotnie także doświadczały Polskę - powiedział Macierewicz dziennikarzom, wychodząc ze spotkania ministrów w Brukseli.

NA CZYM ZARABIA PAŃSTWO ISLAMSKIE?