Justyna Kowalczyk zdobyła złoty medal igrzysk olimpijskich w Soczi. Polka triumfowała w biegu narciarskim na 10 km techniką klasyczną. Druga była Szwedka Charlotte Kalla - 18,4 s straty, a trzecia Norweżka Therese Johaug - 28,3. Marit Bjoergen poza podium.

Złóż gratulacje Justynie Kowalczyk! Wpisz je w komentarzu pod artykułem

To drugi złoty medal dla Polski w Soczi. W niedzielę w konkursie na średniej skoczni triumfował Kamil Stoch.

Już od pierwszych metrów było widać, że narty Polki były perfekcyjnie posmarowane. Kowalczyk biegła lekko, jakby zapomniała o kontuzji i bólu. Nasza biegaczka znokautowała rywalki. Na każdym kolejnym punkcie pomiaru czasu tylko powiększała swoją przewagę i potwierdzała, że to ona jest królową nart.

Po dobiegnięciu do mety Justyna Kowalczyk popłakała się ze szczęścia.

Wieczorem, o godz. 17.50 czasu polskiego, w centralnym miejscu Parku Olimpijskiego, w pobliżu palącego się znicza tegorocznych igrzysk, Kowalczyk odbierze złoty medal olimpijski i wysłucha Mazurka Dąbrowskiego. Tuż po zakończeniu rywalizacji otrzymała tylko kwiaty. Obok niej na podium stanęły Szwedka Charlotte Kalla i Norweżka Therese Johaug.

Po raz pierwszy w historii polscy sportowcy zdobyli dwa złote medale w jednych zimowych igrzyskach.

Justyna Kowalczyk z pięcioma medalami olimpijskimi, w tym dwoma złotymi, srebrnym i dwoma brązowymi, awansowała na drugie miejsce w klasyfikacji polskich multimedalistów olimpijskich, zarówno z igrzysk letnich, jak i zimowych.

Kowalczyk jest jednym z trzech polskich sportowców, którzy mają w dorobku co najmniej pięć medali olimpijskich.

Najwięcej medali w startach olimpijskich - siedem, w tym trzy złote - zdobyła lekkoatletka Irena Szewińska. Najbardziej utytułowanym z Polaków jest Robert Korzeniowski, który "wychodził" co prawda cztery medale, ale wszystkie z najcenniejszego kruszcu.

Sporty zimowe na liście multimedalistów reprezentuje jeszcze tylko skoczek narciarski Adam Małysz - trzy srebrne i jeden brązowy.

Na liście sportowców, którzy wywalczyli co najmniej trzy medale olimpijskie, znajduje się 17 osób.

ZMAGANIA SPORTOWCÓW W SOCZI NA BIEŻĄCO MOŻECIE ŚLEDZIĆ TUTAJ

Justyna Kowalczyk od początku była w gronie głównych faworytek dzisiejszej rywalizacji. Przed czterema laty w Vancouver narciarka triumfowała w biegu techniką klasyczną z tym, że na 30 km. 10 km to koronna konkurencja Kowalczyk, ale cień na jej dyspozycję kładzie kontuzja stopy. W niedzielę narciarka opublikowała prześwietlenie RTG, które wykazało wielowarstwowe złamanie kości stopy. W sobotę wystartowała w biegu łączonym na 15 km i zajęła szóste miejsce.

Wszystkim tym, którzy lubią kibicować w większym gronie, dzielić się emocjami z innymi - polecamy Olimpijskie Studio RMF FM i TVP Info w Białce Tatrzańskiej. Tam przez cały czas na specjalnym telebimie w pobliżu stoku narciarskiego będziemy podglądać, co dzieje się w Soczi. ZAPRASZAMY!