Norweg Halvor Egner Granerud wygrał konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w Niżnym Tagile. Najlepszy z Polaków - Aleksander Zniszczoł - wywalczył szóste miejsce.

Drugie miejsce w konkursie zajął Austriak Daniel Huber, a trzecie - Norweg Robert Johansson.

Granerud oddał dwa dobre skoki - 132,5 oraz 132 m, co pozwoliło mu wyraźnie wyprzedzić Hubera. Na trzeci stopień podium wskoczył z 25. miejsca po pierwszej serii Johansson, który w drugiej próbie ustanowił rekord skoczni - 142,5 m.

Zniszczoł jeszcze nigdy nie był tak wysoko w zawodach Pucharu Świata. Po pierwszej serii był nawet czwarty, osiągając 131 m, ale nie utrzymał dobrej lokaty, lądując w drugim skoku na 122. metrze. Prowadzący z dużą przewagą punktową na półmetku Niemiec Markus Eisenbichler zepsuł drugi skok (tylko 80 m) i spadł na 28. lokatę.

W Niżnym Tagile wystąpił rezerwowy skład biało-czerwonych, bo czołówka naszej kadry przygotowuje się do nadchodzących mistrzostw świata w lotach narciarskich. Odbędą się one w dniach 10-13 grudnia.

Oprócz Zniszczoła, w drugiej serii wystąpili Jakub Wolny (15. miejsce), Maciej Kot (25. miejsce) i Tomasz Pilch (30. miejsce).

Aleksander Zniszczoł przed drugim skokiem miał problemy z kombinezonem. Wyjeżdżam do góry, patrzę, w kroku mam dziurę taką, że szkoda gadać. Szybka informacja, żeby mi wysłali drugi kombinezon. Zdążył wyjechać na czas, szybko się ubrałem - mówił w rozmowie z Eurosportem.

Do drugiej serii nie awansowali dwaj Polacy: Paweł Wąsek i Stefan Hula.

Granerud wygrał drugie z rzędu zawody Pucharu Świata i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej, wyprzedzając Eisenbichlera i Japończyka Yukiyę Sato. Z trzeciej na czwartą lokatę spadł nieobecny w Niżnym Tagile Dawid Kubacki.

W niedzielę w Niżnym Tagile odbędzie się drugi konkurs.

Niżny Tagił to miasto w azjatyckiej części Rosji, w obwodzie swierdłowskim, nad rzeką Tagił. To jeden z ważniejszych ośrodków treningowych w tym kraju. Pięć skoczni powstało tam w 1970 roku, po przebudowie w latach 2009-12 zostały cztery, w tym największa K-120. Po raz pierwszy konkursy PŚ rozegrano tam w sezonie 2014/15.