Polskie siatkarki wygrały w Warszawie z Cypryjkami 3:0 (25:14, 25:17, 25:15) w swoim pierwszym meczu w turnieju kwalifikacyjnym do mistrzostw świata 2018. W innych wtorkowych spotkaniach Czechy pokonały Słowację 3:1, a Serbia łatwo zwyciężyła 3:0.

Polki Natalia Mędrzyk i Agnieszka Kąkolewska oraz Andrea Charalambous z Cypru /Bartłomiej Zborowski /PAP

Pierwszy set spotkania, zakończony efektownym asem serwisowym przez Natalię Mędrzyk, Polki kontrolowały w całości. Na początku drugiej partii gry w szeregi biało-czerwonych wkradło się zbytnie rozluźnienie, które spowodowało, że na pierwszą przerwę techniczną zawodniczki trenera Jacka Nawrockiego schodził ze stratą jednego punktu.

Podopieczne Nawrockiego szybko odrobiły jednak straty, po kilku udanych zagraniach wygrywały już 11:9 i nie oddały prowadzenia do końca partii.

Ostatni set ponownie lepiej rozpoczęły Cypryjki, które m.in. dzięki dobrej grze blokiem, udanym zagrywkom oraz błędom własnym Polek prowadziły już 7:1. Tym razem przerwa techniczna ponownie pozwoliła uporządkować grę biało-czerwonych, które doprowadziły do remisu 11:11 i zdobyły kolejnych 10 punktów, łatwo wygrywając trzeci i ostatni set.

Spośród Polek najwięcej punktów zdobyły Natalia Mędrzyk - 12, Berenika Tomsia - 10 oraz Zuzanna Efimienko - 9. W zespole Cypru dobrą grą wyróżniła się Andrea Charalambous - 8 punktów.

W środę o 20.30 Polki zmierzą się z reprezentacją Islandii. W innych meczach Cypr zagra ze Słowacją, a Czechy z Serbią.

W rozgrywanym w Warszawie turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych mistrzostw świata w Japonii bierze udział sześć drużyn. Bezpośredni awans wywalczy tylko najlepsza reprezentacja. Zespół z drugiego miejsca weźmie udział w turnieju barażowym.