"Przedsiębiorczość, przejrzystość i przyjazność" - to główne tezy programu wyborczego kandydata na prezydenta Białegostoku, prezesa Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Roberta Żylińskiego. Jest on członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego, ale o urząd prezydenta miasta ubiega się bez partyjnego szyldu.

Robert Żyliński ma 40 lat. Od trzech jest prezesem Suwalskiej SSE. Startuje z Komitetu Wyborczego Wyborców Robert Żyliński "Rozbudźmy Białystok".

Żyliński uważa, że Białystok nie kojarzy się z przedsiębiorczością, brakuje mu dużych firm. Jak mówił, w mieście działają głównie małe i średnie firmy, często rodzinne, a większe mają zazwyczaj regionalny charakter. Program oparty jest na gospodarce. Trzy razy P: przedsiębiorczość, przejrzystość, przyjazność. Uważam, że tak powinien wyglądać samorząd - tłumaczył kandydat. W jego ocenie w ostatnich latach dzięki unijnym dotacjom udało się w mieście zbudować drogi, ale nie usunięto - jak to określił - "defektów" istotnych dla gospodarki. Białystok nie sprzyja przedsiębiorcom (...). Białystok, żeby przyciągnąć inwestorów potrzebuje przede wszystkim terenów inwestycyjnych, których nie mamy, potrzebuje prądu, potrzebuje energii gazowej. To są problemy dla przedsiębiorców realne, z którymi oni się borykają i dlatego nie inwestują - przekonywał.

Kandydat podkreślał także, że komunikacja władzy z mieszkańcami musi być przejrzysta, bo teraz - w jego opinii - mieszkańcy często o wielu inwestycjach dowiadują się za późno. Nie tak powinien funkcjonować samorząd - dodał. Podkreślił, że niektóre działania strategiczne nie zawsze są popularne, ale powinno się wcześniej o tym informować mieszkańców. W przestrzeni trzystutysięcznego miasta powinno być miejsce dla przedsiębiorców jak i działkowców, powinno być miejsce na drogi i ścieżki rowerowe. Ta przyjazność miasta to przyjazność parkowania w centrum - mówił Żyliński i zauważył, że np. z tym ostatnim nie jest najlepiej, o czym wie prowadząc na co dzień spotkania z inwestorami.

Oprócz Żylińskiego o urząd prezydenta Białegostoku ubiegają się także dotychczasowy włodarz miasta Tadeusz Truskolaski (rządzi od ośmiu lat, dotąd wspierany przez PO, teraz jednak wystartuje z własnym komitetem wyborczym wyborców) oraz Jan Dobrzyński z PiS.


(mn)