Warszawa, Kraków, Wrocław, Szczecin, Olsztyn - m.in. w tych miastach walkę o fotel prezydenta musi rozstrzygnąć druga tura wyborów. To już oficjalne informacje, podane przez miejskie komisje wyborcze.

Warszawa: Gronkiewicz-Waltz vs Sasin

Urzędująca prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO) i kandydat PiS Jacek Sasin spotkają się w drugiej turze wyborów prezydenta stolicy. Gronkiewicz-Waltz uzyskała 47,19 proc. głosów, zaś Sasin - 27,71 proc.

Frekwencja wyniosła 47,96 proc.

Druga tura wyborów odbędzie się 30 listopada. Gronkiewicz-Waltz zaproponowała już Sasinowi przedwyborczą debatę, na co ten odpowiedział pozytywnie.

Cztery lata temu wyścig o fotel prezydenta Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz wygrała już w pierwszej turze, a oznaczało to dla niej drugą kadencję rządów w mieście. Prezydent poparło wtedy 53,67 proc. wyborców.

Kraków: Majchrowski vs Lasota

Starający się o wybór na czwartą kadencję prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wygrał pierwszą turę wyborów na prezydenta miasta, uzyskując 39,18 proc. głosów. W drugiej turze zmierzy się z popieranym przez PiS Markiem Lasotą, który otrzymał 26,95 proc. głosów.

Trzeci wynik - 11,16 proc. głosów - uzyskał kandydat niezależny Łukasz Gibała, a kandydatka PO Marta Patena zdobyła 9,17 proc. głosów.

Są to wyniki oficjalne, przekazane przez Miejską Komisję Wyborczą w Krakowie. Frekwencja wyniosła 41,95 proc.

W wyborach przed czterema laty Jacek Majchrowski wygrał pierwszą turę uzyskując 40,78 proc. głosów. Na jego kontrkandydata Stanisława Kracika (PO) zagłosowało wtedy 33,69 proc. wyborców. W drugiej turze pierwszy z nich uzyskał 59,53 proc. głosów, a drugi - 40,47 proc.

Wrocław: Dutkiewicz vs Stachowiak-Różecka

Urzędujący prezydent Wrocławia, popierany przez PO, Rafał Dutkiewicz i radna PiS Mirosława Stachowiak-Różecka zmierzą się w II turze wyborów na prezydenta miasta.

Jak poinformowała Miejska Komisja Wyborcza we Wrocławiu, w głosowaniu oddano 175 593 ważne głosy. Dutkiewicz zdobył poparcie 42,37 proc. wyborców, a Stachowiak-Różecka - 25,80 proc.

W poprzednich wyborach ubiegający się o czwartą reelekcję Dutkiewicz, uzyskał ponad 71 proc. poparcia. Drugi wynik uzyskał wówczas Sławomir Piechota (PO) - ponad 11 proc. głosów, a trzeci Dawid Jackiewicz (PiS) - niemal 10 proc.

Poznań: Grobelny vs Jaśkowiak

Urzędujący prezydent Poznania Ryszard Grobelny i Jacek Jaśkowiak (PO) zmierzą się w drugiej turze wyborów na prezydenta - podała miejska komisja wyborcza. Na Ryszarda Grobelnego zagłosowało 45,3 tys. osób, kandydata PO poparły 34 tys. osób.

Uprawnionych do głosowania było ponad 416 tys. osób. Jak poinformował przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Poznaniu Piotr Majchrzak, frekwencja wyniosła ponad 38 proc.

Szczecin: Krzystek vs Jacyna-Witt

Urzędujący prezydent Szczecina Piotr Krzystek wygrał I turę wyborów na prezydenta miasta z poparciem 46,45 proc. wyborców. W drugiej turze spotka się z niezależną kandydatką Małgorzatą Jacyną-Witt, która uzyskała 17,72 proc. głosów.

W liczbach bezwzględnych na Krzystka, który startował z własnym komitetem wyborczym Bezpartyjni, zagłosowało nieco ponad 50 tys. osób, zaś niezależna kandydatka Jacyna-Witt dostała ponad 19 tys. głosów.

Frekwencja w Szczecinie wyniosła 35,39 proc.

Olsztyn: Małkowski vs Grzymowicz

W drugiej turze wyborów na prezydenta Olsztyna zmierzą się: były prezydent Czesław Jerzy Małkowski, który uzyskał 39 proc. głosów, i ubiegający się o reelekcję Piotr Grzymowicz, na którego zagłosowało 25 proc. wyborców. Obydwaj kandydaci startują z własnych komitetów wyborczych.

Małkowski i Grzymowicz rywalizowali już w wyborach w 2010 roku. Wówczas I turę wygrał Małkowski, który uzyskał poparcie 38,66 proc. wyborców. Na Grzymowicza oddano zaś 36,32 proc. głosów. W drugiej turze Grzymowicz wygrał z Małkowskim, uzyskując poparcie 53,28 proc. wyborców.

Obecnie przeciw Małkowskiemu toczy się przed ostródzkim sądem rejonowym proces w sprawie molestowania urzędniczek i gwałtu na jednej z nich. Sprawa odbywa się za zamkniętymi drzwiami. Właśnie w związku z tą aferą Małkowski został odwołany przez mieszkańców Olsztyna w referendum w 2008 roku.

Opole: Wiśniewski vs Ociepa

47,51 proc. wyborców poparło w pierwszej turze wyborów kandydata Opole na Tak Arkadiusza Wiśniewskiego, a 21,13 proc. - kandydata Razem dla Opola Marcina Ociepę. Panowie spotkają się w II turze głosowania.

Ze sporządzonego przez miejską komisję wyborczą protokołu wynika, że w wyborach prezydenckich w Opolu oddano 35 879 głosów ważnych - na 95 238 uprawnionych. By wygrać wybory prezydenckie w Opolu w pierwszej turze, jeden z kandydatów musiałby uzyskać 17 940 głosów. Wiśniewskiemu zabrakło więc do pełnego sukcesu zaledwie 893 głosów.

Frekwencja w wyborach na prezydenta Opola wyniosła niemal 38,76 proc.

Bydgoszcz: Bruski vs Dombrowicz

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski (PO) i poprzedni prezydent miasta Konstanty Dombrowicz (KWW Porozumienie Dombrowicza) zmierzą się w drugiej turze wyborów. Bruski uzyskał poparcie 37,08 proc. wyborców, a Dombrowicz - 19,87 proc.

Bruski został prezydentem w 2010 roku. Przed objęciem stanowiska był wojewodą kujawsko-pomorskim w latach 2007-2010, a wcześniej przez rok wiceprezydentem za czasów prezydentury Dombrowicza. Ten zaś był prezydentem Bydgoszczy przez dwie kadencje, w latach 2002-2010.

Przed czterema laty Bruski w drugiej turze pokonał Dombrowicza. Otrzymał wówczas 59,17 proc. głosów, a jego rywal - 40,83 proc.


(mpw, edbie)