Szef PiS Jarosław Kaczyński bierze w obronę korespondenta "Gazety Wyborczej" i działacza Związku Polaków na Białorusi Andrzeja Poczobuta. Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt uchwały w sprawie pomocy dla dziennikarza.

W Grodnie rozpoczął się proces Poczobuta, oskarżanego o zniesławienie prezydenta Białorusi. Grozi mu do czterech lat więzienia.

"Sejm RP z oburzeniem przyjmuje fakt bezprawnego uwięzienia przez władze białoruskie Andrzeja Poczobuta - Prezesa Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi, dziennikarza Gazety Wyborczej" - brzmi fragment projektu uchwały autorstwa PiS. W projekcie znajduje się też stanowcze żądanie "natychmiastowego uwolnienia Andrzeja Poczobuta oraz zaprzestania represji wobec całej polskiej mniejszości na Białorusi".

Na Białorusi dochodzi do łamania praw człowieka, czego drastycznym przykładem jest właśnie proces Poczobuta. Główną przyczyną postawienia Poczobuta przed sądem jest fakt, iż jest on Polakiem. Wynika z tego obowiązek wszystkich Polaków, obowiązek państwa polskiego, żeby go bronić. To jest obowiązek, od którego w żadnym wypadku nie wolno się uchylać - podkreślił prezes PiS.