Karolina Bosiek, Natalia Czerwonka i Luiza Złotkowska zajęły siódme miejsce w olimpijskich zawodach drużynowych! W decydującym wyścigu w Pjongczangu nasze panczenistki zdecydowanie wygrały z Koreankami.

Od lewej: Natalia Czerwonka, Luiza Złotkowska i Karolina Bosiek w wyścigu o 7. miejsce w olimpijskich zawodach drużynowych w Pjongczangu /KIMIMASA MAYAMA, VALDRIN XHEMAJ /PAP/EPA

W wyścigu, którego stawką było siódme miejsce w olimpijskich zawodach, podopiecznie trenera Krzysztofa Niedźwiedzkiego od początku prowadziły, a w pewnym momencie Koreanki traciły do nich ponad pięć sekund. Ostatecznie Polki uzyskały czas 3.03,11, zaś Kim Bo-Reum, Park Ji Woo i Noh Seon-Yeong - 3.07,30.

W porównaniu do składu z ćwierćfinałów w ekipie biało-czerwonych zabrakło 38-letniej Katarzyny Bachledy-Curuś. Zastąpiła ją debiutująca w igrzyskach Karolina Bosiek, która we wtorek, 20 lutego, skończyła... 18 lat.

Z dwóch poprzednich igrzysk polskie panczenistki przywiozły wywalczone w tej konkurencji medale: w 2010 roku brąz z Vancouver, a przed czterema laty srebro z Soczi. Jednak w tym sezonie Pucharu Świata Polki ani razu nie znalazły się na podium, a jedna z nich - Katarzyna Woźniak - nie zdobyła żadnej kwalifikacji indywidualnej i w ogóle nie przyjechała do Pjongczangu. W tej sytuacji trener Krzysztof Niedźwiedzki zdecydował, że w zawodach drużynowych biało-czerwone pojadą w składzie: Czerwonka - Złotkowska - Bachleda-Curuś. Mimo że Złotkowska od dawna nie występowała razem z pozostałymi.

Na igrzyska w Pjongczangu nie zakwalifikował się natomiast polski zespół panczenistów. Z Soczi, przypomnijmy, Zbigniew Bródka, Konrad Niedźwiedzki i Jan Szymański przywieźli brąz.

Złoty medal igrzysk w męskiej rywalizacji drużynowej, zdobyli panczeniści z Norwegii. Wywalczyli go: Havard Bokko, Simen Spieler Nilsen, Sverre Lunde Pedersen, którzy w finale wyprzedzili Koreańczyków o 1,2 s. W ćwierćfinale w norweskiej ekipie wystąpił Sindre Henriksen i on także dostanie medal.

W drużynie gospodarzy w środę zaprezentowali się Seung-Hoon Lee, Jaewon Chung i Min Seok Kim. Korea, stając na drugim stopniu podium, powtórzyła osiągnięcie w drużynowej rywalizacji z Soczi.

Trzecim miejscem musieli zadowolić się Holendrzy, którzy w półfinale ulegli Norwegom. Mistrzowie olimpijscy sprzed czterech lat i brązowi medaliści ZIO 2006 i 2010 w finale B okazali się lepsi od Nowozelandczyków o 5,14 s. "Pomarańczowi" startowali w składzie: Patrick Roest, Sven Kramer, Jan Blokhuijsen. Brązowy krążek otrzyma także Koen Verweij, który zaprezentował się ćwierćfinale.