Rafał Sonik wygrał 4. etap Rajdu Brazylii. Startujący w barwach RMF FM quadowiec jest obecnie liderem klasyfikacji pośród zawodników startujących w ramach Pucharu Świata FIM.

Po 3. etapie na większość zawodników nałożone zostały kary za przekroczenie prędkości na odcinkach objętych jej ograniczeniem. Ukarany został także Rafał Sonik. Przyznano mu 26 minut karnych.

W trakcie 4. etapu liczącego w sumie 356 km na jego 240-kilometrowym odcinku specjalnym Rafał utrzymywał się cały czas w czołówce razem z motocyklistami. I bez trudu nadrobił stracone minuty.

Wystartowałem rano 18 w klasyfikacji generalnej razem z motocyklistami z Mistrzostw Świata i Mistrzostw Brazylii. Przez cały odcinek specjalny łącznie z tankowaniem i drugim odcinkiem po tankowani unie nie wyprzedził mnie ani jeden quadowiec i ani jeden motocyklista. A ja wyprzedziłem trzech, albo nawet czterech - komentuje Rafał Sonik.

Na pierwszym pomiarze czasu, krakowianin ustępował o 36 sekund Carlo Colletowi jadącemu również na quadzie, ale na drugim był już szybszy od niego o całe 2.31. Po świetnej i dynamicznej jeździe metę osiągnął z przewagą 3.44 nad młodym zawodnikiem z Sao Paulo.

Bardzo dobry etap. Kolejny dobry, taki, o którym myślę z przyjemnością. Wygrałem wczoraj odcinek specjalny, wygrałem dzisiaj odcinek specjalny. Nabrałem już swojego tempa, wprawdzie trochę za dużego. Najpierw w pierwszych dwóch etapach jechałem ciut za wolno, wczoraj ciut za szybko. Dzisiaj po nałożonych wczoraj karach jechałem wolniej tam gdzie trzeba było wolno jechać, czyli tam gdzie były obszary z pomiarem prędkości. Mam nadzieję, że nie dostanę kary wcale, albo, chociaż mniejsza niż wczoraj - mówi Sonik.

Po tej wygranej Rafał Sonik zajmuje w klasyfikacji generalnej łączonej Pucharu Świata FIM i Mistrzostw Brazylii 2 miejsce. Natomiast pozostaje liderem w klasyfikacji zawodników jadących tylko w Pucharze Świata.