Komisja Europejska stawia na szczepionki oparte na technologii mRNA. Przyznała to unijna komisarz do spraw zdrowia Stella Kyriakides - donosi koroespondentka RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginion.

Komisarz zaznaczyła, że wszystkie opcje są nadal otwarte, ale technologie mRNA są bezpieczne i skuteczne. Kyriakides podkreśliła, że przy kolejnych zakupach komisja bedzie kierować się takimi kryteriami jak zdolności produkcyjne i terminowość dostaw. To oczywiście aluzja do opóźnień w dostawach ze strony firmy AstraZeneka

Unijna komisarz podkreśliła także, że potrzebne są szczepionki, które można stosować u dzieci, a obecnie jedynie firma Pfizer/BioNTech jest zaawansowana w badaniach klinicznych wśród dzieci od 12. roku życia. 

Bruksela już negocjuje na lata 2022-2023 zakup 1 miliarda 800 mln dawek szczepionek firmy Pfeizer/BioNTech

Natomiast dziś komisja zrezygnowała z opcji zakupu 100 mln dodatkowych dawek szczepionek firmy AstraZeneka i rozważa pozew sądowy wobec tej firmy. Czeka jednak jeszcze w tej sprawie na zielone światło ze strony państw członkowskich Unii Europejskiej. 

Problemy krajów Unii z firmą AstraZeneca

Jeszcze w styczniu firma AstraZeneca poinformowała, że pierwsze dostawy szczepionki przeciw Covid-19 do krajów UE będą mniejsze od pierwotnie ustalonych z uwagi na problemy w produkcji. Jak wtedy podała firma w komunikacie, powodem opóźnień jest niższa od spodziewanej wydajność jednej z fabryk uczestniczących w łańcuchu produkcji.

Już w kwietniu koncern zapewnił, że dotrzyma harmonogramu dostaw zaplanowanych na cały drugi kwartał, choć mogą wystąpić tygodniowe wahania w ilości dostarczanych szczepionek ze względu na niewielkie opóźnienia w wypełnianiu fiołek i kontroli jakości.

Do końca pierwszego kwartału firma dostarczyła 30 milionów dawek do krajów UE, zamiast 100 milionów dawek przewidzianych w kontrakcie UE. Niedobory poważnie utrudniły kampanie szczepień w krajach UE.

Firma prognozowała, że dostarczy około 70 milionów dawek do końca drugiego kwartału roku, kiedy miała dostarczyć całe 300 milionów dawek zabezpieczonych kontraktem unijnym.

Opracowanie: