Do 10 maja chcemy spowodować, żeby każdy obywatel powyżej 18. roku życia mógł otrzymać e-skierowanie i od 10 maja zapisywać się na szczepienie - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki. Słowa te padły podczas konferencji poprzedzającej otwarcie punktu szczepień powszechnych w Legnicy.

Deklaracja premiera jest o tyle zaskakująca, że jeszcze w piątek Mateusz Morawiecki mówił, iż do 17 maja będą prowadzone zapisy kolejnymi rocznikami. Teraz słyszymy, że tydzień wcześniej program szczepień właściwie zostanie uwolniony.

Nie wiemy na razie, jak będą prowadzone zapisy na szczepienie po 10 maja - po wystawieniu wszystkim dorosłym Polakom skierowań. 

Jutro mamy poznać szczegóły nowego kalendarza. Jednym z rozważanych wariantów jest uwalnianie zapisów całymi dekadami - czyli jednocześnie dla osób urodzonych w jednej dekadzie.

Już po konferencji premier napisał na Facebooku: "Jesteśmy gotowi na to, by od 10 maja każdy obywatel powyżej 18 roku życia mógł otrzymać e-skierowanie i zapisać się na szczepienie w jednym z ponad 7000 punktów szczepień w całym kraju".

"Jeżeli cały proces przebiegnie zgodnie z planem, producenci wywiążą się ze swoich zobowiązań, a Polacy wykażą odpowiedzialność - do sierpnia zostaną zaszczepieni wszyscy chętni w Polsce" - podkreślił Mateusz Morawiecki

Minister Michał Dworczyk poinformował też, że od jutra zmienią się przepisy - zgodnie z nimi, jeśli będzie niebezpieczeństwo zmarnowania szczepionki, będzie mogła zostać nią zaszczepiona każda osoba powyżej 18. roku życia. 

Od dziś na szczepienia mogą zapisywać się 53-latkowie

Według obowiązującego kalendarza codziennie od 12 kwietnia do grupy rejestrujących dołącza kolejny, młodszy o rok rocznik. Od dziś zapisywać może się już rocznik 1968 (53 lat), we wtorek będzie mógł to uczynić rocznik 1969 (52 lat), w środę rocznik 1970 (51 lat).

Kalendarz ustalono według tej zasady do 24 kwietnia, kiedy umówić na szczepienie będą się mogły osoby w wieku 48 lat (rocznik 1973). Kto nie zapisze się w wyznaczonym dniu, może to zrobić później.

Jak można się zarejestrować?

Upoważnieni do zapisów mogą rejestrować się na kilka sposobów: dzwoniąc na infolinię 989, za pośrednictwem internetu, korzystając z systemu e-Rejestracji, Internetowego Konta Pacjenta, wysyłając SMS-a na numer 880-333-333 lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

Jedna z możliwości zapisu to telefon na całodobową i bezpłatną infolinię - 989. Dla dzwoniących z zagranicy to numer +48 22-62-62-989. Wystarczy podać numer PESEL, wybrać dokładny termin i miejsce szczepienia. Nie trzeba zostawiać numeru telefonu, ale jeśli się to zrobi, to na wskazany numer otrzyma się smsa z potwierdzeniem umówienia wizyty, a w przeddzień szczepienia - przypomnienie. Na podanie drugiej dawki umawia się już w punkcie szczepień.

Drugi sposób na umówienie wizyty to elektroniczny zapis przez e-Rejestrację na stronie pacjent.gov.pl. Warunkiem jest jednak posiadanie profilu zaufanego. Można go założyć online, np. przez bankowość internetową, jeśli bank daje nam taką możliwość. Wystarczy wejść na stronę banku lub zadzwonić na jego infolinię, aby uzyskać szczegółowe informacje. Na stronie banku powinna być zakładka służąca zakładaniu profilu zaufanego. Można go też potwierdzić za pomocą konta w systemie Envelo Poczty Polskiej lub dowodu osobistego z warstwą elektroniczną.

Zgłaszający chęć zaszczepienia przez e-Rejestrację otrzymuje do wyboru pięć terminów w punktach szczepień blisko miejsca zamieszkania. Jeśli żaden termin nie jest dogodny, może wybrać, korzystając z wyszukiwarki, inne terminy i lokalizację. Po rezerwacji otrzymuje się smsa z potwierdzeniem, a dzień przed planowaną wizytą - przypomnienie.

Na szczepienie można się też zapisać, wysyłając smsa na numer 664-908-556 lub 880-333-333 o treści: Szczepimysie. System przesyła prośbę o podanie numeru PESEL, potem o przesłanie kodu pocztowego. Następnie proponuje termin i punkt blisko miejsca zamieszkania. Wystarczy w treści napisać "tak", jeśli akceptujemy podane informacje. W przeciwnym wypadku - odpowiedzieć "nie". Wtedy przesyłana jest kolejna opcja z datą i miejscem. Należy jednak pamiętać, że brak odpowiedzi w czasie 5 minut przerywa rejestrację.

Po umówieniu dogodnego terminu i lokalizacji na podany numer otrzymuje się na dobę przed wizytą przypomnienie. Warto pamiętać, by nie odpowiadać na smsy z innego numeru niż numer 664-908-556 lub 880-333-333, bo może to być próba wyłudzenia pieniędzy.

Można również skontaktować się z wybranym punktem szczepień. Ich lista dostępna jest na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/.