W Lanckoronie w Małopolsce zagrożony osuwiskiem jest zabytkowy pensjonat. Po burzy w pobliżu pensjonatu pojawiły się pęknięcia w asfalcie - powiedziała dziennikarce RMF FM Zofia Oszacka, wójt Lanckorony. Gmina zamówiła już ekspertyzę geologiczną. Miejscową drogę zamknięto dla samochodów ciężarowych.

W całej gminie na terenach osuwiskowych znajduje się około 70 budynków. Geolodzy zbadali już rejon Łaśnicy - do rozbiórki nadają się tam 34 budynki - i Podchybia, gdzie do użytku nie nadaje się osiem domów. Specjaliści muszą jeszcze przebadać resztę Podchybia, a także osuwiska w Izdebniku, dwa w Skawinkach i to ostatnie - w Lanckoronie.

Osuwiska zagrażają także mieszkańcom województwa śląskiego. Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody śląskiego podało w poniedziałek, że ze względu na ukształtowanie terenu w rejonie Bielska-Białej osuwiskami zagrożonych jest 11 domów. Z kolei w Żywcu ziemia osunęła się na obszarze około pół hektara. Zagrożony jest jeden domek letniskowy. Przestała się natomiast osuwać ziemia w Międzybrodziu Bialskim. Tam zagrożonych jest aż 140 budynków.