Wzrasta poziom Wisły w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej. Rano poziom Wisły w Wyszogrodzie osiągnął 628 cm, czyli 78 cm powyżej stanu alarmowego, a w Kępie Polskiej 556 cm, czyli 106 cm ponad stan alarmu. Trwa umacnianie i naprawa osłabionych i nasiąkniętych wodą wałów przeciwpowodziowych, m.in. w gminie Gąbin, Słubice i Bodzanów.

Według prognoz dziś w Wyszogrodzie poziom Wisły może wynieść 680 cm, a w Kępie Polskiej 600 cm, natomiast jutro w Wyszogrodzie rzeka może przybrać do 740 cm, a w Kępie Polskiej do 680 cm. Oznacza to, że obecna fala wezbraniowa byłaby o około 20 cm niższa od tej z końca maja.

W rejonie Świniar, gdzie od piątku rano budowana jest zapora, chroniąca w wyrwę w wale przeciwpowodziowym przerwanym przez Wisłę pod koniec maja, ponowna fala wezbraniowa na rzece spodziewana jest najwcześniej wieczorem, a jej kulminacja we wtorek i środę. Z analiz wynika, że poziom fali wezbraniowej będzie na tyle wysoki, iż woda prawie na pewno przeleje się przez wznoszoną zaporę, zalewając ponownie tereny w gminach Słubice i Gąbin.

Jeżeli Twoja miejscowość również ucierpiała w ulewach, daj nam znać na Gorącą Linię RMF FM. Czekamy na zdjęcia, filmy i informacje o utrudnieniach. Informujcie o tym, jak zmienia się sytuacja.