W środę nieczynne będzie Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Poważnie zagraża mu powódź. Szczególne groźna jest sytuacja w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau. W niektórych barakach na podłodze pojawiła się woda.

Podmokłe są okolice ruin krematoriów. Już teraz wiadomo, że ze względu na podtopienia, niektóre części byłego obozu Birkenau przez dłuższy czas pozostaną niedostępne dla odwiedzających.

Muzealników szczególnie niepokoją informacje o możliwym zwiększeniu upustu wody ze zbiornika na Wiśle w Goczałkowicach, który niemal w całości się wypełnił. Obecnie z zapory co sekundę wypływa 200 metrów sześc. wody. Wkrótce ta wielkość może wzrosnąć do 350 metrów sześc. na sekundę. W związku z wysokim poziomem rzeki Soły przepływającej w sąsiedztwie byłego obozu Auschwitz I, nastąpiła "wewnętrzna ewakuacja" cennych historycznych przedmiotów i archiwalnych dokumentów znajdujących się na parterach poobozowych budynków. Zostały przeniesione na wyższe kondygnacje i dodatkowo zabezpieczone. Z byłego obozu Birkenau przeniesiono ekspozycję w budynku byłej Sauny, gdzie rejestrowano i przyjmowano więźniów - poinformował rzecznik muzeum Jarosław Mensfelt.

Jeżeli Twoja miejscowość ucierpiała w ulewach, daj nam znać na Gorącą Linię RMF FM. Czekamy na zdjęcia, filmy i informacje o utrudnieniach. Poinformuj o tym, jak zmienia się sytuacja.

Sprawdź aktualizowaną na bieżąco informację "Polska pod wodą - informacje od Was minuta po minucie". Poinformuj nas i innych! Mapa powstała na podstawie informacji nadesłanych przez słuchaczy i internautów RMF FM na Gorącą Linię.