Strażacy nie znaleźli nikogo pod gruzami pięciu domów zniszczonych przez osuwisko w miejscowości Kłodne koło małopolskiej Limanowej. 15 budynków mieszkalnych jest mocno uszkodzonych. Ewakuowano już 180 osób. Zbocze osunęło się pod wpływem rzęsistego deszczu.

Z domów została kupa gruzu - relacja Macieja Grzyba (godz.9)

Mieszkańcy Kłodnego czekają na pomoc

Jak informuje reporter RMF FM Maciej Grzyb osuwisko wciąż nie jest stabilne; zbocze góry Klenie powoli osuwa się w dół, łamią się kolejne drzewa, słychać trzask rozpadających się drewnianych budowli i zawalających się ścian.

Ziemia osunęła się około godz. 4 nad ranem. Potężne zwały gruntu i kamieni ze zbocza góry natarły na kilkanaście domów. Pięć z nich nie wytrzymało naporu i rozpadło się, 15 innych zostało uszkodzonych.

Góra na nas zjechała. To jest żywioł - zleciała kupa ziemi. Nasz dom jest przechylony, zaraz go nie będzie. Jedyne co można robić, to tylko patrzeć jak ziemia niszczy kolejne budynki - mówiła rozgoryczona mieszkanka.

Strażacy ewakuowali 180 mieszkańców. Przeszukali też gruzowiska, by mieć pewność, że pod zawalonymi budynkami nie ma ludzi.

W regionie w 13 miejscach na dopływach Wisły przekroczone są stany alarmowe. Wzrasta poziom wód w rzekach i lokalnych potokach. Jak podają strażacy, Stradomka w Bochni i Łapanowie przekroczyła stan alarmowy, wzbiera też Uszwica w Gnojniku i Podłężanka w powiecie wielickim.

Niestety, pada i będzie padać nie tylko w Małopolsce. Deszcz leje na południu Polski od Opola, przez Katowice, Kraków po Rzeszów. Lokalnie pada także na Mazowszu, w Wielkopolsce i na Podlasiu. Jutro - jak zapowiadają synoptycy - nawet burze z gradem. Pogoda poprawi się dopiero w weekend. [Zobacz szczegóły prognozy pogody]

Jeżeli Twoja miejscowość również ucierpiała w ulewach, daj nam znać na Gorącą Linię RMF FM. Czekamy na zdjęcia, filmy i informacje o utrudnieniach.