Fala kulminacyjna na Odrze przetacza się przez Kędzierzyn-Koźle. Jest długa, płaska i płynie powoli. Niestety pojawiła się też niewielka wyrwa w wale niedaleko budowy nowej obwodnicy. Jeśli strażakom uda się załatać tę szczelinę, miasto będzie uratowane. Na Opolszczyźnie stany alarmowe są przekroczone na 16 wodowskazach.

Strażacy umacniają wały od wczorajszego wieczora. Kładą worki z piaskiem. Cały czas towarzyszą im mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla, którzy mocno wierzą w to, że historia sprzed 13 lat, kiedy to woda zalała ich domy, się nie powtórzy. Wszystko wskazuje na to, że strażacy zabezpieczą tę wyrwę.

Mieszkańcom Koźla wiele kłopotów sprawia też niegroźna na co dzień rzeczka Lineta. Jej wody nie mogą znaleźć ujścia do wezbranej Odry, tworzy się tzw. cofka, która zagraża okolicznym posesjom. Zagrożone są też okolice ronda przy ul. Głubczyckiej, gdzie strażacy i mieszkańcy umacniają wał.

Trudną noc mają za sobą także mieszkańcy Zawadzkiego, gdzie wezbrane wody rzeki Mała Panew zalały część miasta, oraz miejscowości Kielcza i Żędowice. Naporu rzeki nie wytrzymały stare wały. Poziom wody przekroczył ten z powodzi w 1997 roku. Woda zagraża hucie szkła w Jedlicach, na razie udaje się obronić zakład, nie podjęto decyzji o ew. wygaszeniu pieców - powiedział Henryk Ferster z Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody opolskiego.

Fala kulminacyjna na Odrze przemieszcza się w kierunku Opola. Czoło fali ma dotrzeć do miasta krótko po południu, według ocen służb kryzysowych woda nie powinna zagrozić stolicy województwa. Według prognozy hydrologów, poziom Odry w Opolu ma sięgnąć 710 cm. Rano rzeka miała 641 cm - 41 powyżej alarmu. Jeśli prognozy się sprawdzą, Odra nie powinna zagrozić miastu - zaznaczył Ferster.

Słabymi punktami w obronie przeciwpowodziowej miasta są okolice Winowa, i osiedla Metalchem, gdzie wały nie były ostatnio remontowane. Wczoraj układano tam worki z piaskiem. W tych miejscach umocnienia powinny wytrzymać przepływ na poziomie 1,8-2 tys. metrów na sekundę, a właśnie wody na poziomie 2 tys. metrów spodziewamy się w Opolu. Będziemy się tym miejscom bacznie przyglądać - zapowiedział wojewoda opolski Ryszard Wilczyński.

Jeżeli Twoja miejscowość również ucierpiała w ulewach, daj nam znać na Gorącą Linię RMF FM. Czekamy na zdjęcia, filmy i informacje o utrudnieniach. Informujcie o tym, jak zmieniła się sytuacja od wczoraj.

Sprawdź aktualizowaną na bieżąco informację "Polska pod wodą - informacje od Was minuta po minucie". Poinformuj nas i innych! Mapa powstała na podstawie informacji nadesłanych przez słuchaczy i internautów RMF FM na Gorącą Linię.


Pokaż Powódź 2010 - 18 V 2010 na większej mapie