Najgorsza sytuacja powodziowa jest w tej chwili w województwach śląskim i opolskim, gdzie w ciągu ostatniej doby spadło najwięcej deszczu - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Obniżył się natomiast stan wód w górnym biegu dorzecza górnej Wisły i górnej Odry.

Według przedstawicieli Instytutu, sytuację pogarsza fakt, że podwyższone stany wody utrzymują się na długich odcinkach Wisły i Odry. W związku z tym obniżenie ich w danym rejonie może trwać nawet trzy doby.

Przez cały czas będzie wzrastać poziom wody w górnej Wiśle i Odrze. Niebezpieczna jest także Wisła, a także w górnym biegu Wisłok, Wisłoka i Sanu. Na Podkarpaciu w Świętokrzyskiem stan wody będzie się utrzymywać na poziomie stanów ostrzegawczych. Lokalnie, w wyniku prognozowanych burz, rzeki mogą przekroczyć stany alarmowe.

Na Sanie poniżej zbiornika w Solinie spodziewany jest dalszy wzrost poziomu wody powyżej stanów ostrzegawczych, a poniżej ujścia Wisłoka - powyżej stanów alarmowych. Również na Wiśle, poniżej ujścia Dunajca, woda będzie nadal się podnosić powyżej stanów alarmowych.

W ciągu najbliższej doby poziom wody w rzekach województwa mazowieckiego będzie się podnosił. Na Pilicy, na Bzurze oraz na Liwcu w Zaliwiu poziom wody będzie się znajdował powyżej stanu alarmowego - informuje IMiGW.

Na Wiśle w Gusinie zostanie przekroczony stan alarmowy, a w Kępie Polskiej stan ostrzegawczy. W Trzcińcu na Wkrze poziom wody będzie się utrzymywał powyżej stanu ostrzegawczego.

Pogoda się poprawi, choć możliwe lokalne burze

W najbliższych dniach - jak dodają synoptycy - pogoda poprawi się, chociaż nadal spodziewane są opady deszczu, a lokalnie burze. Spadnie od 5 do 15 mm. W czwartek i piątek spodziewane są burze; opady będą zatem większe - na poziomie 30-50 mm..

Obecnie - według IMiGW - najwyższy stan wody jest na Wiśle w Zawichoście - jest to 868 cm, o 248 cm powyżej stanu alarmowego. W czwartek może sięgnąć 890 cm.

Jeżeli Twoja miejscowość również ucierpiała w ulewach, daj nam znać na Gorącą Linię RMF FM. Czekamy na zdjęcia, filmy i informacje o utrudnieniach. Informujcie o tym, jak zmieniła się sytuacja od wczoraj.

Sprawdź aktualizowaną na bieżąco informację "Polska pod wodą - informacje od Was minuta po minucie". Poinformuj nas i innych! Mapa powstała na podstawie informacji nadesłanych przez słuchaczy i internautów RMF FM na Gorącą Linię.


Pokaż Powódź 2010 - 18 V 2010 na większej mapie