Wielka woda nie daje za wygraną. Zalane drogi i podtopione torowiska w znacznym stopniu utrudniają podróżowanie w południowej Polsce. Najwięcej nieprzejezdnych odcinków zdecydowanie jest w województwie podkarpackim.

Na Podkarpaciu zamknięte są drogi krajowe: nr 9 (dla ciężarówek), 28 i 73. Na tej ostatniej w trzech miejscowościach oraz na trasie nr 77 na odcinku Trześń- Gorzyce normalny ruch będzie można przywrócić dopiero za dwa miesiące.

W Świętokrzyskiem zamknięta jest droga nr 79, w Małopolsce - nr 87 z Piwnicznej do Podolnika. Cały czas jest również zamknięta północna obwodnica Opola wzdłuż drogi nr 94.

PKP: Naprawa torów uszkodzonych podczas powodzi może potrwać do lipca

172 km torów kolejowych zamkniętych jest z powodu powodzi - poinformował rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe Krzysztof Łańcucki. W niektórych przypadkach uszkodzenia linii są tak poważne, że ich naprawa może potrwać do lipca.

Na trasie Tarnów - Nowy Sącz - Muszyna - Krynica pociągi pasażerskie kursują jedynie na odcinku Stróże - Nowy Sącz. Na pozostałych odcinkach tej linii doszło do licznych uszkodzeń. Najpoważniejszym jest zniszczenie przez Poprad mostu w Nowym Sączu - podkreślił.

Dodał, że termin odbudowy tego mostu ma być ustalony po opadnięciu wody w Popradzie i ocenie stanu technicznego pozostałej części konstrukcji.

Łańcucki poinformował również, że na trasie Stróże - Jasło wstrzymany jest ruch pasażerski pociągów na odcinku Gorlice Zagórzany - Biecz z powodu uszkodzenia sieci trakcyjnej przez przewrócone drzewo i zalany tor. Z kolei na odcinku Skołyszyn - Jasło pociągi pasażerskie nie kursują na skutek rozmytego nasypu i podmycia toru. Stacja Sandomierz i przyległe odcinki linii kolejowych są zamknięte z powodu zalania. Funkcjonuje tam zastępcza komunikacja autobusowa. Zagrożona zalaniem jest również stacja Dwikozy - powiedział Łańcucki.

Na trasie Rybnik - Sumina, na odcinku Rydułtowy - Sumina obowiązuje objazd pociągów pasażerskich przez stację Rybnik. Natomiast na trasie Pszczyna - Żory, na odcinku Pszczyna - Radostowice, ruch pociągów pasażerskich jest skierowany przez stacje Chybie i Dębina - dodał.

RMF FM, PAP