Fala kulminacyjna na Nysie Łużyckiej przechodzi przez gminę Przewóz w powiecie żarskim w woj. Lubuskim. Zamknięto mosty w Przewozie i Łęknicy. Mieszkańcy najniżej położonych budynków są przygotowani do ewakuacji. Trwa usypywanie wałów, przy ich zabezpieczeniu pracują strażacy i mieszkańcy. Nie ma paniki - informują władze.

Wieczorem fala na Nysie Łużyckiej w Przewozie osiągnęła wysokość 510 cm. Woda cały czas wzbiera. Zalała łąki i zbliża się do okolicznych budynków, ale nie zagraża mieszkańcom. Jeśli jednak dojdzie do ewakuacji, mamy zabezpieczone miejsca noclegowe m.in. w gminnym ośrodku kultury - poinformowała Mirosława Klisowska z Urzędu Gminy w Przewozie.

Według prognoz IMGW, w niedzielę wieczorem poziom wody podniesie się do 765 cm i o ponad 400 cm przekroczy stan alarmowy. W poniedziałek ok. godz. 22 fala dotrze do Gubina - tam poziom rzeki ma wynieść 590 cm i przekroczyć stan alarmowy o 190 cm.

Wśród mieszkańców nie ma paniki

Jak dodała Klisowska, wśród mieszkańców panuje spokój. W sobotę wieczorem strażacy i przedstawicieli urzędu gminy informowali mieszkańców sołectw Sobolice, Przewóz, Bucze, Potok oraz przysiółków Stanice i Dobrzyń o zbliżającym się zagrożeniu i o tym, jak zabezpieczyć domostwa. Dotąd ewakuowano tylko 12 osób z sołectwa Sobolice; wszyscy znaleźli schronienie u rodziny.

W gminie jest bieżąca woda, prąd wyłączono w niektórych gospodarstwach w Sobolicach, bo fala na rzece zbliżyła się do transformatora.

Jak powiedziała Klisowska, ulewny deszcz spadł w Przewozie w sobotę, ale w niedzielę było już ciepło i sucho.

Gmina Przywóz zajmuje ok. 170 km2, ponad 60 proc. to lasy. Gminę zamieszkuje ok. 3,4 tys. osób.

Jeśli masz zdjęcia i filmy z zalanych terenów, prześlij je na Gorącą Linię RMF FM Umieścimy je w naszym serwisie [ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ]