Najwięcej pytań dotyczy ulgi prorodzinnej - mówi Joanna Przybinda z Urzędu Skarbowego w Krakowie, która od godz. 8 do 12 rozwiewała podatkowe wątpliwości słuchaczy RMF FM. Jak się okazuje, coraz mniej pytań dotyczy samego wypełniania PIT-ów.

Maciej Grzyb: O co najczęściej pytali słuchacze?

Joanna Przybinda, Urząd Skarbowy w Krakowie: Szczególne zainteresowanie budzą ulgi podatkowe: ulga internetowa, rehabilitacyjna i prorodzinna. Najwięcej pytań dotyczy ulgi prorodzinnej, która polega na odliczeniu pewnej kwoty od podatku z tytułu wychowania dzieci. Są to problemy typu: jeżeli na przykład rodzice są w separacji - kto może odliczyć jaką kwotę.

Najwięcej problemów jest właśnie z tą ulgą?

Tak, z ulgą prorodzinną jest najwięcej problemów. Chodzi o prawidłowe rozliczenie, odliczenie, w jakiej części, kto może odliczyć, w jakiej wysokości. Jeżeli dotyczy to jednego dziecka, to jest kwota 112 tysięcy. W przypadku dwójki dzieci tej bariery kwotowej nie ma, więc automatycznie, bez względu na kwotę, podatnicy mogą odliczyć pełną kwotę ulgi na dzieci. Za jedno dziecko jest to 1112,04 zł.

Czy w przypadku ulgi prorodzinnej to kwoty dochodu są największym problemem?

Tak, bo podatnicy przekraczają te 112 tysięcy, w związku z tym zastanawiają się, czy mogą sobie odliczyć pełną kwotę ulgi, czyli 1112,04 zł, zwłaszcza jeżeli są w separacji, jeżeli jedno z małżonków w trakcie roku zmieniło stan cywilny.

Problemy mogą mieć ci, którzy wychowują tylko jedno dziecko?

Tak, tylko jedno dziecko. W przypadku dwójki dzieci nie dotyczy tutaj kwota dochodu.

A ulga internetowa? Miało jej nie być.

Miało jej nie być, ale tych pytań jest mniej, może dlatego, że to jest odliczenie od dochodu, nie od podatku, dlatego ta kwota jest mniejsza do zwrotu.

Czyli można jeszcze wydatki na internet odliczać?

Można odliczać. Jeżeli ktoś korzystał za 2012 r. może odliczyć w 2013, jeżeli w 2013 roku pierwszy raz jest odliczenie, to w 2014 r. może sobie odliczyć tą ulgę.

Pani zdaniem mniej pojawia się już problemów, mniej pytań dotyczących tego, jak wypełnić zeznanie podatkowe? Czy nadal jesteśmy w takiej sytuacji, że ich jest bardzo wiele, że mamy kłopoty?

Problemem są ulgi. Kwestia tego, że są to ulgi limitowane, trzeba zawsze o nich pamiętać. Nie można bez ograniczeń wpisywać kwot, tylko należy sięgnąć do ustawy o PIT, gdzie są jasno wyjaśnione, ustalone kwoty limitów. Natomiast jeżeli chodzi o wypełnianie zeznań, to już jest to coraz prostsze. Tym bardziej, że teraz można bardzo łatwo wysyłać zeznanie przez internet, można wejść na stronę Ministerstwa Finansów przez e-deklarację. Program liczy podatek, więc tych problemów jest coraz mniej.

(abs)