Adam Małysz wywalczył brązowy medal Mistrzostw Świata na średniej skoczni w Oslo-Holmenkollen! Polak lądował w drugiej serii konkursu na 102. metrze. Ze złota może się cieszyć Austriak Thomas Morgenstern, który uzyskał w drugiej serii odległość aż 107 metrów, a srebro zdobył jego rodak Andreas Kofler, który lądował dwa metry bliżej.

Tuż za podium znalazł się Szwajcar Simon Ammann, który skoczył w drugiej serii 101,5 metra.

Kamil Stoch zakończył konkurs na wysokiej szóstej pozycji po świetnym skoku w drugiej serii, kiedy lądował na 101. metrze. Piotr Żyła został sklasyfikowany na 19. miejscu po skoku na odległość 96 metrów.

Dla Małysza to szósty medal mistrzostw świata, ale pierwszy brązowy. Wcześniej czterokrotnie stanął na najwyższym stopniu podium - w Lahti w 2001 roku, dwa razy w Val di Fiemme w 2003 i cztery lata temu w Sapporo - a w drugim konkursie w Finlandii był drugi. Ja się strasznie cieszę. Na pewno oczekiwania były duże. Ja sam stawiałem sobie bardzo wysokie oczekiwania i myślę, że spełniłem to w stu procentach, bo wiem, jak ciężko jest zdobyć każdy medal na mistrzostwach świata, na olimpiadzie. To jest ogromny wysiłek, ogromny trud - mówił polski skoczek po zakończeniu rywalizacji w Oslo.

Podium po pierwszej serii: Morgenstern, Kofler, Małysz

W pierwszej serii Małysz uzyskał odległość 97,5 metra i również był trzeci. Wygrał Morgenstern, który skoczył 101,5 metra, a drugi był Kofler (99,5 metra). Pierwszą "10" zamknął po pierwszej serii Stoch, który wylądował wówczas na 94. metrze. Osiemnaste miejsce zajął natomiast Żyła, który skoczył 93,5 metra. Fatalnie spisał się czwarty z reprezentantów Polski - Tomasz Byrt, który po skoku na odleglość zaledwie 80,5 metra zajął ostatnią, 50. lokatę i nie awansował do serii finałowej konkursu.

W serii próbnej przed konkursem Małysz skoczył 103 metry i zajął czwarte miejsce. Nieźle spisał się Kamil Stoch, który wylądował trzy metry bliżej od Małysza i był jedenasty. Z wynikiem 107 metrów serię próbną zwyciężył Morgenstern. Drugie miejsce zajął jego rodak Gregor Schlierenzauer, który oddał najdłuższy skok w historii tego obiektu, lądując na 110. metrze, ale startował z wyższego rozbiegu niż Morgenstern. Na trzeciej pozycji sklasyfikowany został kolejny z Austriaków - Andreas Kofler, który zanotował wynik 103,5 metra. Szwajcar Simon Ammann był ósmy po skoku na odległość 98 metrów.

Słabo spisali się w serii próbnej Piotr Żyła i Tomasz Byrt. Żyła uzyskał 95,5 metra i został sklasyfikowany na 31. pozycji, a Byrt był 45. po skoku na odległość 86 metrów.