Słynna statuetka, którą otrzymują co roku laureaci najbardziej prestiżowej nagrody filmowej na świecie, w tym roku zaprezentuje się w nieco odświeżonej formie. Jej produkcją zajęła się również inna niż dotychczas firma. Wcześniej trofeum było produkowane w Chicago, a od tego roku - w Nowym Jorku.

Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła, że w tym roku za produkcję trofeum odpowiada firma Polich Tallix Fine Art Foundry z Nowego Jorku.

Jej wygląd zostanie nieco odświeżony. Firma zapewnia, że przywróci pewne subtelne cechy statuetki, opierając się na szkicach Cedrica Gibbonsa z wytwórni filmowej MGM.

Wcześniej, od roku 1982 roku, trofeum powstawało w fabryce R.S. Owens&Company w Nowym Jorku. Akademia nie zrezygnowała jednak całkowicie z usług firmy - np. w dalszym ciągu będą tam naprawiane już istniejące "Oscary".

Czego nie wiecie o Oscarach:

1. Oryginalny projekt został opracowany przez Cedrica Gibbona. To on wymyślił figurę stojącego na baczność rycerza, trzymającego przed sobą dwuręczny miecz. Samą rzeźbę wykonał z kolei George Stanley - rzeźbiarz z Los Angeles.

2. Po raz pierwszy "Oscar" został zaprezentowany w 1929 podczas uroczystości wręczania nagrody dla Emila Janningsa, za jego rolę w filmie "Ostatni rozkaz".

3. Od tamtej pory wyprodukowanych zostało niemal 3 tys. statuetek.

4. "Oscar" ma niecałe 35 cm wysokości i waży niemal 4 kilogramy.

5. Początkowo wielkość trofeum się zmieniała. Ostateczna wersja "obowiązuje" od 1945 roku.

6. Oficjalna nazwa trofeum to "Academy Award od Merit". Według popularnej legendy, nazwa "Oscar" miała wziąć się stąd, że jednej z bibliotekarek w Akademii - Margaret Herrick - statuetka miała się kojarzyć z jej wujem, Oscarem.

7. Oficjalnie przydomek "Oscar" został przyjęty w 1939 roku.

8. Figura rycerza stoi na taśmie filmowej. Na niej znajduje się 5 szpul, które symbolizują pierwsze branże nagradzane przez Akademię: producentów, reżyserów, scenarzystów, aktorów i techników.

9. Statuetka jest wykonana z tzw. britanni, czyli stopu cyny, antymonu i miedzi, a później galwanizowane jest 24-karatowym złotem.

10. Z powodu deficytu surowca, przez 3 lata w czasie II wojny światowej, figurka była robiona z gipsu i malowana. Po wojnie laureaci mogli zgłaszać się już po pozłacane trofea.

(abs)