Najlepsze filmy z całego świata, znakomici goście, nowe sekcje programowe – wielkie święto kina czas zacząć! W Krakowie ruszył jeden z najmłodszych, międzynarodowych festiwali filmowych. Dzięki spójności programowej - skupieniu się na kinie niezależnym i promocji młodych twórców - jest jednym z najbardziej wyrazistych wydarzeń filmowych w Europie Środkowej.

Uroczyste otwarcie już szóstej edycji festiwalu odbyło się w piątek wieczorem w krakowskim kinie KIJÓW.CENTRUM. Głównym punktem programu był pokaz najnowszego filmu Costy-Gavrasa - zdobywcy Złotej Palmy ("Zaginiony") i Oscara ("Z") - "Żądza bankiera". Galę uświetnił także występ Andrzej Bachledy.

Programowa uczta dla zmysłów

Najważniejszą częścią Off Plus Camery jest konkurs główny "Wytyczanie drogi" o charakterze międzynarodowym, w którym startują filmy początkujących reżyserów. O Krakowską Nagrodę Filmową w wysokości 100 tys. dolarów powalczy 12 tytułów - w tym polska "Obława" w reżyserii Marcina Kryształowicza. Zwycięzcę wyłoni międzynarodowe jury złożone z wybitnych filmowców i znawców kina. Przewodniczącym tegorocznego konkursu głównego jest Lech Majewski.

Stałym punktem imprezy jest także Konkurs Polskich Filmów Fabularnych. W jego ramach zostanie wyświetlonych 11 nowych polskich produkcji, m.in. "Dziewczyna z szafy" Bodo Koxa, "Jesteś Bogiem" Leszka Dawida i "W sypialni" Tomasza Wasilewskiego. W składzie międzynarodowego jury jest światowej sławy reżyserka castingów Jeanne McCarthy, która obsadzała takie gwiazdy jak: Kate Winslet, Jim Carrey, Jennifer Aniston czy Keira Knightley. Nagroda główna to Polski Noble Filmowy w wys. 100 tys. złotych dla najlepszego filmu.  

Gorące nazwiska i głośne tytuły będzie można obejrzeć m.in. w trzech sekcjach - "Odkrycia", "Nadrabianie Zaległości" i "From the Gut - amerykańscy niezależni". Festiwal zaprezentuje mnóstwo interesujących obrazów, między innymi: "Drugie oblicze" z Ryanem Goslingiem, "The Company You Keep" Roberta Redforda, "Skylab" w reżyserii francuskiej aktorki Julie Delpy czy "The Deep Blue Sea" w reżyserii Terence’a Daviesa z Rachel Weisz.

Ciekawą propozycję stanowią także m.in. sekcje "Nowe kino włoskie: i "Oblicza kryzysu". W ramach pierwszej z nich można zobaczyć świeże produkcje prosto z Italii. Znajdą się tu najnowsze dzieła uznanych mistrzów, takich jak Bertolucci i Bellocchio, a także filmy... przyszłych mistrzów, których nazwiska warto zapamiętać już teraz, sądząc po ich oryginalnych i często zaskakujących nowych filmach. Druga z wymienionych sekcji jest poświęcona wybranym filmom dokumentalnym i fabularnym, które na różne sposoby analizują fenomen globalnego kryzysu i wskazują możliwe drogi jego przezwyciężenia.

Zrekonstruowany "Przypadek" Krzysztofa Kieślowskiego

Jednym z wartych wyróżnienia punktów programu będzie projekcja cyfrowo zrekonstruowanego filmu "Przypadek" Krzysztofa Kieślowskiego. Rekonstrukcji dokonano w ramach projektu KinoRP. Na specjalnej gali pojawią się twórcy filmu.

Nie tylko kino

W ramach festiwalu Off Plus Camera 2013 odbywać się będą nie tylko pokazy filmów, ale także koncerty polskich i zagranicznych artystów - w Klubie B4 przy ul. Brackiej. Organizatorzy podkreślają, że wielkim wydarzeniem będzie występ Rosko Johna, który znany jest szerszej publiczności jako członek grupy Archive. Na pierwszym solowym koncercie w Polsce muzyk zaprezentuje autorski show.

Podczas Off Plus Camera 2013 wystąpi również Jono McCleery - brytyjski artysta znany ze swoich nastrojowych, lirycznych ballad oraz Teddy Jr, czyli międzynarodowy zespół złożony z muzyków na stałe mieszkających w Krakowie. Na festiwalowej scenie muzycznej zaprezentują się też m.in. polskie grupy: Fair Weather Friends, Vermones, SoundQ, Andre'n'Alin i Twilite.

Goście festiwalu

Festiwal przyciągnie wielu znamienitych gości. Wśród nich znajdą się reżyserzy i producenci filmów, aktorzy, dziennikarze, krytycy filmowi. Będą to m.in. Udo Kier, John Rhys - Davies, Ruth Myers, Jeanne McCarthy, Leo Melissa, Stephen Dorff czy Nick Moran. Więcej o gwiazdach festiwalu przeczytacie tutaj.

(mal)