Laureatami tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla zostali kongijski ginekolog Denis Mukwege oraz pochodząca z Iraku działaczka społeczna Nadia Murad - ogłosił w piątek Norweski Komitet Noblowski.

Kongijski lekarz Denis Mukwege i pochodząca z Iraku jazydka Nadia Murad zostali uhonorowani za walkę z przemocą seksualną jako narzędziem wojny i konfliktów zbrojnych. 

Denis Mukwege poświęcił swoje życie obronie ofiar wojny i przemocy seksualnej. W tym roku laureat wielokrotnie potępiał bezkarność masowych gwałtu i skrytykował rząd Konga i inne kraje za to, że nie robią wystarczająco dużo, aby zatrzymać stosowanie przemocy seksualnej wobec kobiet w czasie wojny. Dewizą życiową Mukwege jest hasło: "sprawiedliwość jest w interesie wszystkich". Denis Mukwege ma 63 lata.

Nadia Murad jest świadkiem nadużyć seksualnych, sama też ich doświadczyła. Stara się opowiadać o cierpieniu swoim i innych ofiar. Laureatka szacuje, że 3 tysiące jazydzkich dziewcząt padło ofiarą gwałtów i i molestowania seksualnego. Według niej było to częścią strategii wojskowej i służyło jako broń w walce z Jazydami. W 2014 roku została uprowadzona i przeznaczona na handel. Była wielokrotnie gwałcona. Podjęła dwie próby ucieczki z niewoli. Po tym, jak uciekła z Iraku, postanowiła opowiadać o tym, czego doświadczyła. Murad w wieku 23 lat została uznana za pierwszą ambasadorkę ONZ jeśli chodzi o godność osób, które przeżyły handel ludźmi. Nadia Murad ma 25 lat.

O niemuzułmańskich mniejszościach religijnych na blogu RMF24 pisał Łukasz Fyderek. JEZYDZI - EXODUS IRACKIEJ MNIEJSZOŚCI RELIGIJNEJ>>>

Według przewodniczącej Komitetu Berit Reiss-Andersen gremium dokonując wyboru laureatów, chciało zwrócić uwagę, że "to kobiety są szczególnie narażone na przemoc seksualną podczas konfliktu zbrojnego". Naszym celem jest oczywiście położenie temu kres - oświadczyła Reiss-Andersen.

Przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego, odpowiadając na pytania dziennikarzy, zaprzeczyła, jakoby przyznanie tegorocznego Pokojowego Nobla za walkę z przemocą seksualną miało związek z akcją #MeToo, na skutek której wiele kobiet na świecie zaczęło mówić o problemie molestowania na tle seksualnym. My mówimy o przemocy seksualnej jako narzędziu wojny - podkreśliła Reiss-Andersen.

W tym roku do Pokojowej Nagrody Nobla nominowanych było 331 osób lub organizacji. Mukwege i Murad byli już wcześniej wymieniani jako potencjalni kandydaci do nagrody.

Wartość pieniężna Nagrody Nobla to 9 mln szwedzkich koron. Ceremonia wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla odbędzie się 10 grudnia w ratuszu w Oslo.

Pokojowa Nagroda Nobla jest przyznawana w Norwegii

Pokojowa Nagroda Nobla jako jedyna według testamentu Alfreda Nobla jest przyznawana w Norwegii, a nie w Szwecji osobie lub organizacji, która "wykonała największą lub najlepszą pracę na rzecz braterstwa między narodami, likwidacji bądź ograniczenia stałych armii i udziału oraz promowania kongresów pokojowych". Wyboru laureata dokonał pięcioosobowy Norweski Komitet Noblowski, powoływany przez norweski parlament. Komitet otrzymuje rocznie ponad 200 nominacji, m.in. od parlamentarzystów, noblistów z lat poprzednich, a także rektorów szkół wyższych. Nominacje, a także szczegóły dotyczące wyboru laureata pozostają tajne przez 50 lat.

Dzisiaj mija 35 lat, od kiedy pokojowym Noblem został wyróżniony Lech Wałęsa.

Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla z ostatnich 10 lat:

2017 - Międzynarodowa Kampania na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej, za swoją pracę w zwracaniu uwagi na katastrofalne konsekwencje humanitarne użycia broni jądrowej i ogromne wysiłki na rzecz wprowadzenia popartego traktatem zakazu posiadania takiej broni.

2016 - Juan Manuel Santos, "Za porozumienie pokojowe z FARC.

2015 - Tunezyjski Kwartet na rzecz Dialogu Narodowego, za jego decydujący wkład w budowę pluralistycznej demokracji w Tunezji, po jaśminowej rewolucji 2011 roku.

2014 - Kailash Satyarthi i Malala Yousafzai, za ich walkę z ciemiężeniem dzieci i młodych ludzi oraz o prawo wszystkich dzieci do edukacji.

2013 - Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej, za szeroko zakrojone wysiłki na rzecz wyeliminowania broni chemicznej.

2012 - Unia Europejska, za ponad sześćdziesięcioletni wkład w rozwój pokoju i pojednania, demokracji i praw człowieka w Europie.

2011 - Tawakkul Karman, Ellen Johnson-Sirleaf, Leymah Gbowee, za ich pokojową walkę o bezpieczeństwo kobiet i o prawo kobiet do pełnego uczestnictwa w budowaniu pokoju.

2010 - Liu Xiaobo, za jego długą i pokojową walkę o podstawowe prawa człowieka w Chinach.

2009 - Barack Obama, za jego nadzwyczajne wysiłki na rzecz wzmocnienia międzynarodowej dyplomacji i współpracy między narodami.

2008 - Martti Ahtisaari, za jego ważne działania w celu rozwiązania konfliktów międzynarodowych, które podejmował na kilku kontynentach i przez ponad trzy dziesięciolecia.

(ag)