Tegoroczną nagrodę w dziedzinie chemii otrzymali Amerykanin Richard Heck z University of Delaware, oraz Japończycy Ei-ichi Negishi z Purdue University i Akira Suzuki Hokkaido University. Wyróżniono ich za odkrycie metod wykorzystania palladu dla syntezy skomplikowanych cząsteczek organicznych.

Komitet Noblowski nagrodził w tym roku twórców wyjątkowo wyrafinowanych metod budowy nowych związków chemicznych. Laureaci zaproponowali, każdy w swoim zakresie reakcje, które pomagają w tworzeniu skomplikowanych cząsteczek organicznych. Atomy węgla, które je tworzą nie zawsze chętnie wchodzą w takie związki, trzeba zastosować odpowiednie katalizatory i prowadzić reakcję w określonych warunkach.

Dzięki metodom opracowanym niezależnie przez każdego z laureatów, możemy teraz sztucznie syntetyzować cząsteczki o podobnym stopniu skomplikowania jak te, które do tej pory obserwowaliśmy wyłącznie w naturze. Znaczenie ich odkryć jest olbrzymie bowiem te nowe cząsteczki mogą być stosowane w najróżniejszych dziedzinach, przy tworzeniu nowych leków, w rolnictwie, a także w najnowocześniejszej elektronice.

Akira Suzuki - faworyt wreszcie doceniony

80-letni Japończyk Akira Suzuki był wielokrotnie wymieniany jako kandydat do nagrody Nobla, jednak dopiero w tym roku trafiła ona w jego ręce. Jak poinformowała agencja Associated Press, po ogłoszeniu decyzji Suzuki odebrał telefon z gratulacjami od premiera Japonii Naoto Kana.

Akira Suzuki urodził się w 1930 roku w japońskim mieście Mukawa. Po obronie doktoratu na Uniwersytecie Hokkaido w Sapporo kontynuował karierę na uczelni. W latach 1963 - 1965 Suzuki pracował na Purdue University w stanie Indiana, po czym powrócił do Japonii, by już więcej nie rozstawać się na dłużej ze swoją Alma Mater. Po przejściu na emeryturę w 1994 roku wykładał na Uniwersytecie Okayama i Kurashiki.

W 1979 roku naukowiec opublikował wyniki swoich badań, które doprowadziły do opracowania reakcji, zwanej reakcją Suzuki, która odgrywa istotną rolę w syntezie organicznej i wykorzystywana jest w procesach przemysłowych. Jest to reakcja pomiędzy arylowym lub winylowym kwasem boronowym a halogenkiem winylu lub arylu przy zastosowaniu katalizatora w postaci kompleksów palladu.

Ei-ichi Negishi - noblista i podopieczny noblisty

Japończyk Ei-ichi Negishi zrezygnował z kariery w komercyjnej firmie i poświecił się pracy naukowej pod okiem innego chemika-noblisty Herberta C. Browna. Dzięki temu dziś sam może cieszyć się tym największym wyróżnieniem dla naukowca. Obudzony o 5 nad ranem telefonem z informacją o Noblu Negishi nie krył radości i wyznał, że ta nagroda znaczy dla niego bardzo dużo. Skłamałbym mówiąc, że o niej nie myślałem. Powiedziałem kiedyś komuś, że zacząłem myśleć - marzyć - o tej nagrodzie pół wieku temu - wyznał. Zaznaczył też, że planuje wykorzystać swoją część nagrody na dalsze badania.

Ei-ichi Negishi urodził się w 1935 r. w chińskim mieście Changchun, które wtedy przez bardzo krótki czas znajdowało się pod panowaniem Japonii. Dorastał w Kraju Kwitnącej Wiśni.

W 1958 r. uzyskał licencjat na Uniwersytecie Tokijskim i zatrudnił się w firmie chemicznej Teijin. Dwa lata później otrzymał prestiżowe stypendium Fulbrighta na Uniwersytecie Stanu Pensylwania w Filadelfii, gdzie w 1963 r. uzyskał tytuł doktora. Choć powrócił do firmy Teijin, wkrótce zdecydował się kontynuować karierę naukową. W 1966 roku dołączył do zespołu prof. Herberta Charlesa Browna na Uniwersytecie Purdue w West Lafayette (stan Indiana), gdzie prowadził badania nad syntezą organicznych związków boru. W 1968 r. został mianowany asystentem prof. Browna, przyszłego noblisty z chemii (1979 r.) i doktora honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Cztery lata później Negishi przeniósł się na Uniwersytet w Syracuse (stan Nowy Jork), gdzie rozpoczął wieloletnie badania nad wykorzystaniem metali jako katalizatorów syntezy związków organicznych. Jego początkowe próby z miedzią jako katalizatorem nie powiodły się, więc zaczął badać zastosowanie innych nieradioaktywnych metali. W latach 1976-78 opublikował ok. 10 prac opisujących katalizowane przez pallad lub nikiel reakcje krzyżowego sprzęgania, stosowane w syntezie bardzo reaktywnych związków organicznych z różnymi metalami, takimi jak magnez, cynk, glin, cyrkon, cyna i półmetalami, jak bor. Dziś, reakcja z cynkiem katalizowana przez pallad (lub nikiel) jest określana jako reakcja Negishi. To za nią badacz otrzymał Nagrodę Nobla.

W 1976 r. Negishi wrócił na Uniwersytet Purdue jako profesor. 20 lat później otrzymał tytuł wybitnego profesora chemii.

Negishi jest autorem lub współautorem ponad 400 publikacji, w tym dwóch książek, z czego jedna jest podręcznikiem na temat zastosowania palladu w syntezie organicznej. Dotychczas były one cytowane ponad 17 tys. razy. Badacz posiada również kilka patentów.

Wśród najważniejszych nagród i wyróżnień, które otrzymał można wymienić nagrodę Chemicznego Towarzystwa Japońskiego (1996), nagrodę Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego w dziedzinie chemii metaloorganicznej (1998), Yamada-Koga Prize (2007), Złoty Medal Uniwersytetu Karola w Pradze (2007).

"Swoją" reakcję ma też Richard Heck

Amerykański chemik Richard F. Heck, tegoroczny noblista, otrzymał nagrodę rok przed swoimi 80. urodzinami. Uczony jest autorem reakcji nazwanej jego imieniem, która przyczyniła się m.in. do postępu w automatycznym sekwencjonowaniu DNA i syntezy związków budujących leki.

Reakcja Hecka polega na przyłączeniu nienasyconego związku organicznego do alkenu, przez co tworzy się nowe wiązanie węgiel-węgiel lub węgiel-azot. W roli katalizatora występują najczęściej kompleksy palladu.

Richard F. Heck urodził się w Springfield w stanie Massachusetts w 1931 roku. W 1954 roku obronił pracę doktorską na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. Współpracował wówczas z innym amerykańskim chemikiem Saulem Winsteinem. Później przez pewien czas prowadził badania na Eidgenoessische Technische Hochschule w Zurychu, a następnie wrócił na Uniwersytet Kalifornijski i w 1957 roku rozpoczął współpracę z firmą Hercules w Wilmington w stanie Delaware.

Pod koniec lat 60. badania nad używaniem katalizatorów palladowych podczas tworzenia olefin zawierających grupę fenylową doprowadziły do opracowania reakcji Hecka (czasem nazywanej również reakcją Mizoroki-Hecka). Rezultaty swojej pracy naukowiec opublikował w serii artykułów, które ukazały się na łamach prestiżowego "Journal of the American Chemical Society".

W 1971 r. Heck kontynuował już pracę badawczą na Wydziale Chemii i Biochemii Uniwersytetu Delaware, gdzie pozostał aż do przejścia na emeryturę w 1989 roku.

Na początku lat 70. Heck i Mizoroki niezależnie zainicjowali wykorzystanie podczas reakcji krzyżowego sprzęgania mniej toksycznych halogenków arylowych. Dalsza kariera naukowa Hecka opierała się głównie na udoskonalaniu i rozwijaniu tej szeroko dziś stosowanej metody syntezy organicznej.

W 2006 roku Heck otrzymał Nagrodę Herberta C. Browna za kreatywne badania nad metodami syntezy.

Wcześniej chemiczny Nobel powędrował do...

W ubiegłym roku Nobla podzielili między sobą Venkatraman Ramakrishnan, Thomas A. Steitz oraz Ada E. Yonath z Izraela. Wszyscy zostali nagrodzeni za badania nad strukturą i funkcją rybosomu, struktury, odpowiedzialnej za wdrażanie w życie planów zapisanych w DNA.

W 2008 roku prestiżowa nagroda powędrowała do trzech obywateli USA. Osamu Shimomura, Martin Chalfie i Roger Y. Tsien zostali wyróżnieni przez Instytut Karoliński w Sztokholmie za doświadczenia, dotyczące świecącego na zielono białka GFP, wyizolowanego po raz pierwszy od meduzy.

Dzięki znakowaniu GFP można obserwować umiejscowienie, przemieszczanie i działanie znakowanych białek. GFP pozwoliło na przykład śledzić los komórek nerwowych uszkodzonych przez chorobę Alzheimera, wzrost chorobotwórczych bakterii czy powstawanie wytwarzających insulinę komórek beta w trzustce rozwijającego się zarodka.