Nasser Al-Attiyah wygrał siódmy etap Rajdu Dakar. Katarczyk najszybciej pokonał pętlę wokół Copiapo. Drugie miejsce zajął Robby Gordon, a trzecie lider klasyfikacji generalnej Stephane Peterhansel. Krzysztof Hołowczyc dojechał na czwartej pozycji i utrzymał pozycję wicelidera w klasyfikacji generalnej.

Jeszcze przed startem etapu Hołowczyc był przekonany, że na sobotnim odcinku specjalnym o zwycięstwo będzie niezwykle trudno. Polski kierowca wygrał czwartkowy piąty etap i otwierał kolejny OS, tym samym torując drogę rywalom. Na prowadzeniu utrzymywał się tylko na początku etapu, potem spadał w klasyfikacji, choć cały czas utrzymywał się w czołówce.

Ostatecznie dojechał na czwartym miejscu, tracąc do zwycięzcy Katarczyka Al-Attiyah prawie 15 minut. W klasyfikacji generalnej utrzymał pozycję wicelidera. Do prowadzącego Francuza Stephane'a Peterhansela traci ponad 11 minut.

Coraz bliżej załogi Hołowczyc - Jean Marc Fortin jest natomiast Robby Gordon. Amerykanin świetnie pojechał na siódmym etapie i zajął drugie miejsce. W klasyfikacji jest trzeci, a do polskiego kierowcy traci już niecałe dwie minuty.

Załogi RMF Caroline Team: Adam Małysz i Albert Gryszczuk zajęły dalsze pozycje.

Udany występ Łaskawca

Kolejny raz świetnie spisał się Łukasz Łaskawiec. Na długiej - 419 km - i trudnej pętli wokół Copiapo uzyskał drugi wynik. Do pierwszego na etapie Argentyńczyka Alejandro Patronelli'ego zabrakło mu 8 minut i 2 sekundy. Rafał Sonik minął linię mety na siódmej pozycji. Gdyby quadowcy byli wliczani do klasyfikacji generalnej zajmowaliby miejsca 5. (Sonik) i 10 (Łaskawiec). Od pechowego 3. etapu, na którym stracił koło i dużo czasu, Łaskawiec systematycznie pnie się w zestawieniu, niestety jego strata wynosi ponad 5 godzin.

Motocykliści wcześniej dotarli na metę

Marc Coma wygrał siódmy etap rajdu Dakar w klasyfikacji motocyklistów. Na mecie Hiszpan wyprzedził Cyrila Despresa, który pozostaje liderem klasyfikacji generalnej. Dziewiętnasty czas uzyskał w sobotę Jacek Czachor.

Motocykliści, tak jak kierowcy, walczyli na pętli ze startem i metą w tym samym miejscu - Copiapo. Początkowo trasa siódmego etapu wiodła przez kamieniste wzgórza, potem - przez wydmy. Coma prowadził właściwie przez cały etap, tylko momentami tracąc pierwszą pozycję. Na metę wpadł jako pierwszy, ale nie udało mu się zostać liderem całego rajdu. Pozostaje nim - w sobotę drugi na mecie - Cyril Despres. Hiszpan odrobił jednak do Francuza około dwóch minut.