Auto z ważnym badaniem technicznym, kask i żyłka sportowca - tyle wystarczy, by rozpocząć starty w amatorskich rajdach samochodowych. Sprawdź, gdzie możesz potrenować jazdę!

Rajdowy Kopciuszek i gokarty, czyli mistrzowie kierownicy o swoich początkach

Gokarty, starty w amatorskich rajdach, kariera "od pucybuta do milionera". Przeczytajcie, jak swoją przygodę z poważnym ściganiem zaczynali czołowi polscy kierowcy! czytaj więcej

KJS - to skrót, który fanom sportowej jazdy mówi wiele. Większość kierowców z polskiej czołówki właśnie w imprezach "Konkursowej jazdy samochodem" zaczynała swoje kariery. Dziś pierwszy krok do poważnego ścigania wygląda podobnie.

W całej Polsce działają automobilkluby, czyli organizacje zrzeszające fanów motorsportu. To one zajmują się (między innymi) organizacją imprez dla początkujących kierowców. KJS-y odbywają się na zamkniętych drogach, placach i innych terenach, gdzie w bezpiecznych warunkach można trenować szybką jazdę, walcząc przy okazji o zwycięstwo w klasie lub klasyfikacji generalnej. Punkty zdobyte w rajdach najniższego szczebla są niezbędne, by ubiegać o licencję pozwalającą na starty w bardziej profesjonalnych zmaganiach. Tam jednak koszty startu są dużo większe, wzrastają też wymagania wobec samochodu, który musi posiadać obowiązkowe elementy bezpieczeństwa (klatka, fotele kubełkowe).

Nie zaznaczono żadnej odpowiedzi !

Z którym kierowcą rajdowym chciałbyś/chciałabyś wybrać się na przejażdżkę?

  • 24%
  • 2%
  • 12%
  • 37%
  • 15%
  • 4%
  • 6%
głosów: 436

Takich wymagań co do auta nie ma w imprezach amatorskich, co znacznie redukuje koszty startu. Wpisowe wynosi między 100-200 złotych, trzeba też doliczyć koszty paliwa i ewentualne naprawy samochodu po starcie. Są to jednak i tak minimalne kwoty w porównaniu do rajdów wyższego szczebla. Oprócz sprawnego samochodu dopuszczonego do ruchu i kasku w niektórych zawodach wymagany udział jest pilota.

Gdzie startować

Tutaj znajdziecie listę automobilklubów zrzeszonych w Polskim Związku Motorowym. Po odnalezieniu automobilklubu, który działa blisko Waszego miejsca zamieszkania, sprawdźcie tylko kalendarz i szykujcie się do startu!

Tak wygląda KJS: