Kapitan Poland National Team Rafał Sonik, jedyny reprezentant kraju w gronie 40 quadowców w 36. Rajdzie Dakar, wygrał trzeci etap z San Rafael do San Juan w Argentynie. Dzięki temu jest pierwszy w klasyfikacji generalnej. Drugie miejsce w klasyfikacji samochodów zajął Krzysztof Hołowczyc z rosyjskim pilotem Konstantynem Żylcowem (X-Raid/Lotto Team) i awansował w "generalce" na ósmą pozycję. Nowym liderem został Hiszpan Nani Roma.

Dotychczasowy lider i zwycięzca poprzedniej edycji imprezy w klasyfikacji quadowców Argentyńczyk Marcos Patronelli miał wypadek i wycofał się z rywalizacji.

Z powodu złych warunków atmosferycznych organizator skrócił odcinek specjalny o 130 km i zawodnicy mieli do pokonania 243 km. Ich zadanie zostało ułatwione tylko nieznacznie, gdyż musieli wspiąć się na szczyt wysokości 4300 m.

Sonik uzyskał czas cztery godziny i 58 minut i po trzech etapach ma sześć minut 10 sekund przewagi nad reprezentantem Chile Ignacio Casale, który rok temu był drugi. Polak od początku jechał w czołówce stawki, ale nie uniknął przygód. Zaczęło się od tego, że przestał mi działać metromierz. To jest bardzo ważne urządzenie, więc szybko przełączyłem się na awaryjny. Niestety krótko potem przejeżdżaliśmy przez rzekę, zalało mi zapasowe urządzenie i do końca musiałem już radzić sobie bez niego. To oznaczało problemy z nawigacją, która była i bez tego bardzo trudna. Zgubiłem się dwa lub trzy razy, ale straty na szczęście były niewielkie - relacjonował krakowianin.

Awans Hołowczyca

W kategorii kierowców drugi był Hołowczyc. Jadące Toyotami Hilux załogi Orlen Team - Marek Dąbrowski z Jackiem Czachorem oraz Adam Małysz i Rafał Marton - uplasowały się kolejno na 22. i 25. pozycji.

Samochody pokonały tym razem inną trasę niż motocykliści. Zwycięzcą etapowym został Nani Roma, który jednocześnie zyskał prowadzenie w rajdzie. Katalończyk i zwycięzca Dakaru z 2004 roku w kategorii motocykli pokonał Krzysztofa Hołowczyca o minutę i 7 sekund. Etapowe podium uzupełnił Leeroy Poulter (3 minuty i 19 sekund za liderem)

To nie był łatwy etap dla czołówki tegorocznej edycji rajdu. Startujący jako pierwszy Stephane Peterhansel na metę przyjechał ponad 28 minut po zwycięzcy. Nasser Al-Attiyah stracił 10 minut i 9 sekund, a Carlos Sainz - 15 minut i 53 sekundy.

Przygoński dziewiąty wśród motocyklistów

Dziewiąte miejsce zajął jedyny polski motocyklista Jakub Przygoński (Orlen Team). Dzięki temu awansował na dziewiątą lokatę w klasyfikacji generalnej. Liderem pozostał Joan Barreda Bort.

Hiszpan wygrał wtorkowy etap. Trasę odcinka specjalnego długości 373 km pokonał w 3:47.03. Przygoński przyjechał 20 minut 12 sekund po nim.

Nieoficjalna klasyfikacja samochodów na trzecim etapie San Rafael - San Juan, 292 km (OS 301 km):