Reprezentacja Niemiec pokonała Ghanę 1:0 w meczu grupy D na piłkarskich mistrzostwach świata. Jedyną bramkę w tym meczu zdobył Ozil. Oba zespoły awansowały do 1/8 finału. Niemcy zmierzą się w tej fazie z Anglią, a Ghana z USA.

Po raz pierwszy w historii ma miejsce sytuacja, gdzie dwaj bracia grają w dwóch różnych reprezentacjach. Jerome Boateng reprezentuje Niemcy, a Kevin Prince Boateng Ghanę.

Trener Niemców Joachim Loew postawił w tym meczu na rezerwowego Cacau. To on jest jedynym nominalnym napastnikiem reprezentacji Niemiec. Lukas Podolski występił jako lewoskrzydłowy.

Mecz rozpoczął się od kilku groźnych akcji Niemców. Najpierw strzał Podolskiego zablokowali obrońcy, a potem po akcji Podolskiego Mensah mógł wbić gola samobójczego. Podolski był chyba najbardziej aktywnym piłkarzem tej części meczu.

Piłkarze Ghany ograniczali się do kontrataków, ale kilka akcji mogło zakończyć się bramką. Najgroźniejszą sytuację piłkarze z Afryki stworzyli w 26. minucie. Po rzucie rożnym doszło do zamieszania w polu karnym Niemców, a Lahm w ostatniej chwili wybił piłkę, która zmierzała do bramki.

W pierwszej połowie lekką przewagę wypracowali sobie Niemcy, którzy czterokrotnie celnie strzelali na bramkę Kingsona. Ghana odpowiedziała tylko jednym celnym uderzeniem.

Drugą połowę od mocnego uderzenia zaczęli piłkarze Ghany. Fantastycznej sytuacji sam na sam z Neuerem nie wykorzystał jednak Asamoah. Górą w tym pojedynku okazał się niemiecki bramkarz. To jeden z niewielu celnych strzałów graczy z Afryki. Celnie i skutecznie trafił natomiast Ozil w 60 minucie. Niemiecki pomocnik dostał piłkę przed polem karnym i potężnym strzałem nie dał szans Kingsonowi. Joachim Loew odetchnął z ulgą.

Ghana próbowała doprowadzić do remisu, ale piłkarzom Milovana Rajevaca brakowało trochę pomysłu na grę i trochę skuteczności. Kilka okazji zmarnował Gyan, który w końcu został zmieniony przez Amoah. W zespole niemieckim na boisku pojawił się Piotr Trochowski.

Końcówka meczu przypominała bardziej partię szachów. Obie drużyny dobrze znały rezultat rozgrywanego równolegle meczu Australia - Serbia i wiedziały, że wynik 1:0 dla zespołu niemieckiego premiuje awansem obie reprezentacje. Pomimo kilku okazji do zdobycia bramki wynik nie uległ już zmianie, a Ghana i Niemcy zagrają w 1/8 finału.

Bramki: 0:1 Mesut Ozil (60)

Żółte kartki:

- Ghana: Andre Ayew

- Niemcy: Thomas Mueller

Składy:

- Ghana: 22-Richard Kingson - 4-John Pantsil, 8-Jonathan Mensah, 5-John Mensah, 2-Hans Sarpei - 6-Anthony Annan, 21-Kwadwo Asamoah, 23-Kevin-Prince Boateng, 13-Andre Ayew - 3-Asamoah Gyan, 12-Prince Tagoe.

- Niemcy: 1-Manuel Neuer - 16-Philipp Lahm, 3-Arne Friedrich, 17-Per Mertesacker, 20-Jerome Boateng - 13-Thomas Mueller, 6-Sami Khedira, 7-Bastian Schweinsteiger, 8-Mesut Ozil - 10-Lukas Podolski, 19-Cacau.

Sędzia: Carlos Simon (Brazylia)

Widzów: 83 391

Wszystkie informacje na temat piłkarskich mistrzostw świata w RPA znajdziecie w specjalnym raporcie "Mundial 2010" . Na miejscu jest nasz specjalny wysłannik Patryk Serwański. Jego relacje przeczytacie na blogu. Od 11 czerwca do 12 lipca na antenie RMF FM możecie też słuchać Mistrzowskich Faktów Sportowych.